Μπάσκετ

Basket League, ΠΑΟΚ – Περιστέρι 64-81: 2η νίκη και «αγκαλιά» με την 3η θέση η ομάδα του Β.Σπανούλη

Το ροζ φύλλο αγώνα πήρε το Περιστέρι Βwin και στο δεύτερο παιχνίδι των μικρών τελικών κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκανε το break με 64-81 μέσα στο PAOK Sports Arena, πήγε στο 2-0 και χρειάζεται άλλη μια νίκη για να τερματίσει τρίτο στη Basket League.

Για τους νικητές ο Μωραΐτης είχε 17 πόντους, όσους μέτρησε και ο Ντένμον. Double double έκανε ο Μπίλαν με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Από την πλευρά της ομάδας του Τακιανού, ο Φράνκε είχε 16 πόντους με 6 ριμπάουντ και ήταν ο μοναδικός διψήφιος.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 11-5 χάρη στις τρεις εύστοχες βολές του Φράνκε στο 4′.

Το Περιστέρι αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε σε 11-11 με τον Πουλιανίτη.

Η ομάδα του Τακιανού πάτησε… γκάζι και με επτά σερί πόντους του Κακλαμανάκη έκανε το 24-15, 27 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου.

Ο Μπίλαν με ωραια προσπάθεια μείωσε σε 26-20 στο 14′. Ο Κροάτης έφερε το ματς στον πόντο (30-29), τρία λεπτά πριν το ημίχρονο.

Η ομάδα του Σπανούλη πέρασε μπροστά με τον Ντένμον για το 32-34 στο 18′. Με πέντε σερί πόντους του Μωραϊτη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +9 (32-41) στο 19′.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 43-48 με τον Κακλαμανάκη στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο Φράνκε σκόραρε για το 48-52, ενώ ο Μωραϊτης με δύσκολο μπάσιμο έγραψε το 52-56 στο 29′.

Ο Φράνκε έφυγε στον αιφνιδιασμό κι έγραψε το 55-61. Ο Φρανσίσκο έκλεψε και έφυγε στο ανοιχτό γήπεδο, γράφοντας το 60-72, τρία λεπτά πριν το τέλος.

Οι Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης δεν γινόταν να χάσουν αυτό το ματς, κάνοντας το 2-0 στους μικρούς τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 33-41, 52-56, 64-81