Μπάσκετ

Basket League, Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 77-62: Επαγγελματική νίκη με οχτώ παίκτες

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας βρέθηκε με δεμένα τα χέρια λίγο πριν το τζάμπολ του αγώνα με τον ΠΑΟΚ αφού δεν είχε στη διάθεσή του τους Μιλουτίνοφ (τραυματίας), Φαλ (τραυματίας),

Πετρούσεφ (τραυματίας), Λαρεντζάκη (τραυματίας), Σίκμα (χωρίς δικαίωμα συμμετοχής), ΜακΚίσικ (χωρίς δικαίωμα συμμετοχής) και Γουίλιαμς Γκος (τραυματίας βρέθηκε τυπικά στον πάγκο).

Παρά την απουσία ψηλών και όλοι όσοι αγωνίστηκαν έδωσαν το καλύτερό τους εαυτό, κατέβαλλαν υπερβολική προσπάθεια και βοήθησαν τους «ερυθρόλευκους» να πάρουν τη νίκη με 77-62.

Ο ΠΑΟΚ ήταν κακός και δεν εκμεταλλεύτηκε στο παραμικρό τα προβλήματα των γηπεδούχων.

Οι Πειραιώτες πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι με την Αλμπα (30/01 – 21:15) στην οποία θα έχουν και τον Μόουζες Ράιτ, αλλά και κατά πάσα πιθανότητα και τους Λαρεντζάκη, Γκος και Πετρούσεφ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Τανούλη στο αρχικό του σχήμα με τον νεαρό σέντερ να βοηθάει αρκετά στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού (6-5, 5’).

Οι Πειραιώτες παρά τη διαφορά μεγέθους στο παρκέ με τους Θεσσαλονικείς έβγαζαν άμυνες, αλλά οι παίκτες του ΠΑΟΚ ανανέωναν διαρκώς τις επιθέσεις τους και προηγήθηκαν με 6-12 (8’).

Με δίδυμο ψηλών τους Πίτερς και Παπανικολάου το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ (12-14).

Ο ΠΑΟΚ έβρισκε λύσεις μόνο με ανανέωση κατοχών (14-19, 12’), όμως με την είσοδό του ο Λούντζης άσκησε επιρροή στο ρυθμό του παιχνιδιού και έτσι με δικό του τρίποντο, κλέψιμο και ασίστ για τρίποντο του Πίτερς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 26-19 (16’).

Οι Πειραιώτες με το small ball είχαν καταφέρει να βρουν ρυθμό και με τον Κάνααν ανέβηκαν στο όριο της διψήφιας διαφοράς πόντων (29-19, 17’).

Πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια ο ΠΑΟΚ βρήκε εύστοχα τρίποντα από Γκίλμορ και Μαργαρίτη, ο Ολυμπιακός απάντησε με 2/2 του Πίτερς και στα μισά του… δρόμου το σκορ έγραφε 42-29.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο να ακουμπήσει τη μπάλα στον ΜακΝις με τον Αμερικανό να σκοράρει σε διαδοχικές προσπάθειες και να μειώνει σε 47-39 (25’).

Το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα και η αλλαγή του Παπανικολάου με τον Τανούλη έφεραν ηρεμία και λίγο καλύτερη λειτουργία στην επίθεση.

Ο Γουόκαπ δημιούργησε εύστοχα τρίποντα σε Κάνααν και Μπραζντέικις με αποτέλεσμα το +21 (62-41, 30’).

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα στην τελευταία περίοδο. Ο Μπαρτζώκας με τόσους λίγους παίκτες στον πάγκο δεν είχε την πολυτέλεια να δώσει… ανάσες σε κάποιους.

Η κούραση ήταν λογικό να επηρεάσει την απόδοση των γηπεδούχων, αλλά κι οι φιλοξενούμενοι δε μπορούσαν να τους βάλουν πίεση (μείωσαν μέχρι τους 13 πόντους).

Η κόρνα της λήξης βρήκε τον Ολυμπιακό να φτάνει στη νίκη με 77-62 έχοντας όμως καταναλώσει αρκετή ενέργεια.