Μπάσκετ

Basket League: Ο Παναθηναϊκός «ξέσπασε» στον Απόλλωνα Πάτρας (108-77)

Μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό στη Euroleague την Παρασκευή, ο Παναθηναϊκός «συνέτριψε» τον Απόλλωνα Πάτρας στο ΟΑΚΑ για την 21η αγωνιστική της Basket League με σκορ 108-77.

Οι «πράσινοι» με αυτή τους νίκη αποσπάστηκαν 2 νίκες από το Περιστέρι με το ρεκόρ τους να είναι στο 15-5 την ώρα που ο Απόλλωνας παρέμεινε χαμηλά με το ρεκόρ του να είναι στο 5-16 και θέση του την 10η.

Στα του αγώνα, αυτός δε χωράει και μεγάλης κριτικής. Οι «πράσινοι» με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε στο 29-24, πάτησαν κατόπιν γκάζι και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 58-33.

Στην επανάληψη το «τριφύλλι» άνοιξε κι άλλο την ψαλίδα κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +30 (85-56). Το «τριφύλλι» ξεπέρασε τους 100 πόντους με τελικό σκορ 108-77.

Όσον αφορά τους πρώτους σκόρερ, για τον Παναθηναϊκό, από 14 πόντους είχαν οι Καλαϊτζάκης, Αγραβάνης και Γκουντάιτις ενώ στα θετικά και οι 4 πόντοι του νεαρού Σαμοντούροφ.

Για τον Απόλλωνα από την άλλη ο Μακ πέτυχε 19 πόντους με τον Βέρτα να σκοράρει άλλους 15.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-24, 58-33, 86-56, 108-77