Μπάσκετ

Basket League, Μαρούσι-Ολυμπιακός 83-111: Τρίποντη καταιγίδα

Ο Ολυμπιακός παρέσυρε το Μαρούσι στο κλειστό του Αγίου Θωμά, επικρατώντας με 83-111 πριν από την αναμέτρηση με τη Ζάλγκιρις στο ΣΕΦ (24/11) και κάνοντας την καλύτερη παραγωγική βραδιά του στη φετινή Basket League.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο όμως οι Πειραιώτες επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους στη συνέχεια,

τελειώνοντας τον αγώνα με 16/32 τρίποντα με μπροστάρηδες τους Κάνααν (23π, 7/7 τρίπ.) και Πίτερς (25π., 5/7 τρίπ).

Το ζητούμενο για το Μαρούσι κόντρα στον Ολυμπιακό ήταν να δείξει ανταγωνιστικό πρόσωπο, αφαιρώντας τον παράγοντα του άγχους απέναντι στους Πειραιώτες.

Και μπορεί ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα να πέρασε στον πάγκο με δεύτερο φάουλ μόλις στο τρίτο λεπτό ωστόσο οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στους «ερυθρόλευκους» που βρήκαν λύσεις στα πρώτα λεπτά με τους Αϊζάια Κάνααν και Άλεκ Πίτερς.

Την ίδια στιγμή, ο Αϊζάια Μπρίσκοου κρατούσε όρθιο το Μαρούσι απέναντι στο ξεκάθαρο φαβορί, ισοφαρίζοντας σε 19-19 στο 8′.

Ο Σακούρ Τζούστον έδωσε το προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους» ωστόσο ο Ολυμπιακός πήρε πέντε σερί πόντους από τους Κάνααν και Τόμας Γουόκαπ για το 21-24 στο 10′, έχοντας 4/7 τρίποντα σε αυτό το διάστημα.

Στη συνέχεια μάλιστα ο Κάνααν σκόραρε πίσω από τα 6.75 για το 25-30, φτάνοντας τους 14 προσωπικούς πόντους με 4/4 τρίποντα.

Το Μαρούσι αντέδρασε και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Χάρη Γιαννόπουλο (33-32, 14′) όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 10-0 για το 33-42 με τις βολές του Γιαννούλη Λαρεντζάκη στα 3:21 για το ημίχρονο.

Η είσοδος του Κώστα Παπανικολάου στο παρκέ βελτίωσε αισθητά την αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού που πήγε στα αποδυτήρια με μία διαφορά 12 πόντων (41-53), έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Πίτερς.

Ο Κάνααν συνέχισε «καυτός» από το τρίποντο, κάνοντας το 54-71 στο 26′ και φτάνοντας τα 7/8 τρίποντα!

Αμέσως μετά ο Πίτερς ευστόχησε από τη γωνία για το +20 (54-74) του Ολυμπιακού που έχτισε διαφορά στην τρίτη περίοδο, σουτάροντας με καλά ποσοστά στο τρίποντο.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και έφτασαν στην άνετη νίκη με 83-111 πριν από τον αγώνα με τη Ζάλγκιρις στο ΣΕΦ (24/11).

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-53, 62-81, 83-111.