Μπάσκετ

Basket League, Άρης – Περιστέρι bwin 81-73: Κυρίαρχος στο Αλεξάνδρειο

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έπαιξε εξαιρετικά και στις δύο πλευρές του παρκέ, είχε τον έλεγχο του αγώνα μέσα από την άμυνα αλλά και το μακρινό σουτ.

Σε δύο πράγματα υστέρησε. Το αμυντικό ριμπάουντ αλλά και στην ευκολία με την οποία έκανε το λάθος.

Κι όμως, παρότι το Περιστέρι εξασφάλισε 34 επιπλέον κατοχές μέσα από το επιθετικό ριμπάουντ αλλά και τα λάθη του αντιπάλου, δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων.

Ο αγώνας
Ο Άρης είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο μέσα από την άμυνά του αλλά και την αποτελεσματικότητά του στο μακρινό σουτ (4/10).

Προηγήθηκε με 11-6 (4’) έπειτα από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά και η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσε να είχε διευρύνει τη διαφορά αλλά ό,τι επιπλέον κατοχή εξασφάλιζε μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ, την έχανε από τα λάθη.

Το δε Περιστέρι είχε δυσκολία ανταπόκρισης στην άμυνα με αλλαγές, κυρίως όμως ήταν άστοχο στα σουτ εντός παιδιάς (4/12). Κι έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 18-12.

Οι γηπεδούχοι δεν διατήρησαν απλά τον έλεγχο στις αρχές της δεύτερης περιόδου αλλά διεύρυναν τη διαφορά φτάνοντας στο +13 (29-16) έχοντας σε καλή κατάσταση τον Σίλβιο ΝτεΣόουζα.

Εκεί ήρθε η αντίδραση του Περιστερίου το οποίο μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ απέκτησε τη δυνατότητα εκτέλεσης περισσοτέρων επιθέσεων (αλλά και των 11 λαθών του Άρη), έβαλε και δύο μακρινά σουτ με τους Ράγκλαντ, Ουίλιαμς και με 0-10 σερί μείωσε σε 29-26 (18’).

Ο Άρης είχε καλύτερη διαχείριση αγώνα στα τελευταία δύο λεπτά με την επιστροφή του Βασίλη Τολιόπουλου στο παρκέ και στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 37-30.

Τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους θύμισαν εν πολλοίς τα αντίστοιχα της δεύτερης περιόδου υπό την έννοια ότι ο Άρης ξέφυγε και πάλι μες διψήφια διαφορά (45-33) με πρωταγωνιστή τον Μπλούμπεργκς αλλά εκεί υπέπεσε σε λάθη, αυτά εκμεταλλεύτηκε το Περιστέρι για να μειώσει τη διαφορά (45-39, 25:30).

Εκεί ο Άρης βρήκε επτά σερί πόντους με τους Γκάλινατ, Καρ, επανέφερε τη διαφορά στο +13 (52-39, 27’) και χάρη στους πόντους που βρήκε από τον Ρόνι Χάρελ την κράτησε μέχρι το τέλος της περιόδου (59-46, 30’).

Το εύστοχο τρίποντο του Γκάλινατ ανέβασε τη διαφορά στο +16 (62-46). Πέντε διαδοχικοί πόντοι λειτούργησαν στο να σταθεί όρθια η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη η οποία μάλιστα απέκτησε το μπόνους των βολών έπειτα από 72 δευτερόλεπτά στην τελευταία περίοδο.

Ο Άρης είχε όμως τον έλεγχο του αγώνα, κυρίως όμως είδε τον Κρις Μπάνκστον να μπαίνει στο παιχνίδι μαζεύοντας διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ και μετατρέποντάς τα σε καλάθια με εντυπωσιακά καρφώματα (74-56, 34:30).

Εκεί οι «κίτρινοι» έκαναν τα ίδια λάθη. Δεν μάζεψαν ριμπαόυντ, είχαν βιασύνη και το Περιστέρι βρήκε την ευκαιρία για να μειώσει τη διαφορά (77-67, 37:30). Ο Άρης μπήκε με το ίδιο προβάδισμα στα τελευταία 80’’ δευτερόλεπτα (79-69) αλλά η διαχείριση της κατάστασης δεν ήταν η σωστή.

Το Περιστέρι μείωσε σε 79-73 κι εκεί υπήρξε έντονη λογομαχία μεταξύ Ξανθόπουλου-Μποχωρίδη, ο πρώτος διαμαρτυρήθηκε για ένα φάουλ και ο δεύτερος του είπε ότι έκανε flopping.

Οι δυο τους αντάλλαξαν μάλιστα κάποια… γαλλικά, τα δε πρόσωπά τους ενώθηκαν και ο έμπειρος γκαρντ αποδοκιμάστηκε έντονα σ’ ένα γήπεδο στο οποίο κάποτε είχε αποθεωθεί. Επί της ουσίας, δύο βολές του Τολιόπουλου έγραψαν τον επίλογο του αγώνα.