Μπάσκετ

Basket League, Άρης – Παναθηναϊκός 65-75: Απέδρασε από το Αλεξάνδρειο ο ΠΑΟ

Δύσκολη αλλά σημαντική νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός επί του Άρη στο «Αλεξάνδρειο» επικρατώντας με 65-75 για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Ο αγώνας
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Βιλντόζα, Γκραντ, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Αντετοκούνμπο, ενώ οι πρώτοι πέντε του Άρη ήταν οι Μποχωρίδης, Γκάλινατ, Κατσίβελης, Σανόγκο και Ντε Σόουζα.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα, γεγονός που οδήγησε και τις ομάδες πολύ γρήγορα να υποπέσουν σε αρκετά λάθη (2-3). Στην επίθεση ο Παναθηναϊκός πέρασε την μπάλα στους ψηλούς και χάρη στην ενέργεια του Αντετοκούνμπο, προηγήθηκε με 2-6 στο 3’. Ο Έλληνας ψηλός είχε 6 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος, ύστερα από πέντε λεπτά στην πρώτη περίοδο, συμβάλλοντας τα μέγιστα για το 4-9 των «πρασίνων». Ο Λεσόρ για τους φιλοξενούμενους και ο Τολιόπουλος για τους γηπεδούχους πέρασαν στο ματς, με το δεύτερο να απαντά σε τρίποντο του Γκριγκόνις για το 10-14 στο 7’. Περίπου 2’:20’’ πριν το τέλος της περιόδου, οι Σλούκας και Ναν μπήκαν για να φρεσκάρουν τα γκαρντ του «τριφυλλιού», στο ντεμπούτο του Αμερικανού NBAer στο πρωτάθλημα. Ο Παναθηναϊκός αν και κυριαρχούσε στα ριμπάουντ (6-11) κόλλησε επιθετικά, μένοντας περισσότερο από δύο αγωνιστικά λεπτά χωρίς πόντο. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στο Άρη να τρέξει σερί 5-0 και να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 15-14, σουτάροντας με 3/6 τρίποντα.

Άμεσα στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 5-0 και προσπέρασε 15-19, αλλά ο Άρης απάντησε με 5-0 για το 20-19 στο 12’. Ο Ναν προσπαθούσε να πετύχει τους πρώτους του πόντους στην Basket League αλλά ο Αμερικανός ήταν άστοχος (0/4 σουτ). Ο Αταμάν πέρασε στο ματς τον Μπαλτσερόφσκι παίζοντας δίδυμο με τον Λεσόρ στο «4-5», αλλά το σχήμα δεν λειτούργησε και έτσι οι Σλούκας και Γκριγκόνις επέστρεψαν αντί των Λεσόρ και Ναν. Η επιθετική λειτουργία των «πρασίνων» βελτιώθηκε άμεσα, όπως και η κυκλοφορία της μπάλας απέναντι στην άμυνα ζώνης του Άρη, με αποτέλεσμα ο χρησιμότατος Γκραντ να βρει στόχο πίσω από τα 6,75μ. 22-24 στο 15’. Το σκορ παράμενε σε πολύ χαμηλά επίπεδα και ο Αταμάν συνέχισε να φρεσκάρει την πεντάδα του βάζοντας στο ματς του Καλαϊτζάκη και Μαντζούκα, την ώρα που ο Τολιόπουλος συνέχιζε να σκοράρει πίσω από τα 6,75μ. διαμορφώνοντας το 29-27 στο 18’. Καλαϊτζάκης και Μαντζούκας βοήθησαν με το… καλημέρα για να ανακτήσουν οι «πράσινοι» το προβάδισμα 29-31 (18’). Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Παναθηναϊκό πίσω στο σκορ (33-32), κάτι που διαμορφώθηκε με ένα φοβερό κάρφωμα του Μπάκστον (10 πόντους) μετά από επαναφορά του Άρη από την τελική γραμμή και μόλις 0,5 δευτερόλεπτα να απέμεναν στο χρονόμετρο!

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ματς ξεκίνησε και πάλι με νευρικότητα και λάθη, αλλά ο Παναθηναϊκός στο διάστημα αυτό κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα με 35-38 στο 22’, μιας και οι παίκτες του είχαν ανεβάσει την ενέργειά τους και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Γκριγκόνις για ένα ακόμα παιχνίδι έπαιρνε μεγάλο χρόνο συμμετοχής και ήταν εξαιρετικός, κυρίως στην άμυνα, βοηθώντας την ομάδα του να φτάσει στο +6 (37-43 στο 24’). Ο Σλούκας πέρασε στο ματς αντί του Γκριγκόνις και μαζί με τους Γκραντ και Βιλντόζα συνέθεσαν την τριάδα των γκαρντ. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να μεγαλώσει τη διαφορά και τα κατάφερε φτάνοντας στο +8 (41-49 στο 27’), ενώ ταυτόχρονα ο Λεσόρ έγινε ο πρώτος διψήφιος παίκτης του Παναθηναϊκού, καθώς έφτασε στους 11 πόντους μετά από γκολ-φάουλ. Ο Λούκα Βιλντόζα έκανε κάτι παραπάνω από εξαιρετική δουλειά στην άμυνα. Ο Αργεντικός γκαρντ του Παναθηναϊκού είχε 7 κλεψίματα σε κάτι περισσότερο από 20 λεπτά και ήταν εκείνος που με τρίποντο έστειλε του «πράσινους» στο +10 (42-52 στο 28’). Οι «πράσινοι» πήγαν στον πάγκο τους, στο τέλος της τρίτης περιόδου έχοντας αποκτήσει τη μεγαλύτερή τους διαφορά (+11, 44-55), αφού το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν στο 11-23.

Ο Παναθηναϊκός, έχοντας τον Ναν στην πεντάδα του, στην αρχή της τέταρτης περιόδου κόλλησε επιθετικά και ο Άρης το εκμεταλλεύτηκε μειώνοντας σε 53-57 στο 33’. Ο Αταμάν επανέφερε τον Γκραντ αντί του τελευταίου μεταγραφικού αποκτήματος των «πρασίνων», αλλά το παιχνίδι είχε γίνει πάλι ντέρμπι και το μομέντουμ ήταν με την πλευρά των γηπεδούχων. Με το σκορ στο 55-59 και 5’:07’’ στο χρονόμετρο ο Καστρίτης πέρασε στο ματς τον Τολιόπουλο, ενώ για τους «πράσινους» επέστρεψε ο Βιλντόζα, που μαζί με τους Γκραντ, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ συνέθεσαν την πεντάδα του Παναθηναϊκού. Το σχήμα αυτό βοήθησε τα μέγιστα τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ξέφυγαν και πάλι με +10 (55-65 στο 37’), ύστερα από πέντε συνεχόμενους πόντους του Μήτογλου. Το «τριφύλλι» είχε φέρει το ματς στα μέτρα του και πλέον το ήλεγχε απόλυτα από τη στιγμή που ο Γκριγκόνις «έγραψε» το 55-68 στο 38’. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν να παίζουν και με το χρονόμετρο από εκείνο το σημείο και εν τέλει έφτασαν στη νίκη με σκορ 65-75.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 33-32, 44-55, 65-75