Μπάσκετ

Basket League, ΑΕΚ – Ολυμπιακός 80 – 92: Μεγάλη ερυθρόλευκη νίκη στο ντέρμπι στα Άνω Λιόσια

Ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από το κλειστό των Άνω Λιοσίων, μπροστά σε σχεδόν 4.000 θεατές, με αντίπαλο την ΑΕΚ με σκορ 92-80.

Ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του αγώνα από νωρίς. Στην αρχή, με «αιχμή» τον Κώστα Παπανικολάου, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ, με την ΑΕΚ να επιχειρεί με μικρά ξεσπάσματα να μένει στο παιχνίδι.

Και τα κατάφερε, μολονότι ο Τζάστιν Τίλμαν αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες τόσο από τον Μουσταφά Φαλ, όσο και από τον Νικολα Μιλουτίνοφ.

Ένα σερί 5-0 επέτρεψε στον Ολυμπιακό να ξεφύγει με 11-19 και ενώ δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχος, κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στους 12 (18-30) με ένα ακόμα σερί, αυτή τη φορά 7-0.

Η απόσταση των δύο ομάδων ήταν στην περιφέρεια, όπου η άμυνα της ΑΕΚ αδυνατούσε να σταματήσει τα σουτ των Πειραιωτών.

Χαρακτηριστικό είναι πως και οι 10 παίκτες που έπαιξαν στο πρώτο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό, σκόραραν, έστω ένα καλάθι, ενώ ο Γουόκαπ περιορίστηκε σε 5:47 λόγω των δύο γρήγορων φάουλ.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να βρει τον τρόπο να επιστρέψει. Και το έκανε με το αγαπημένο της παιχνίδι, με τον Πλάθα στον πάγκο, το τρέξιμο.

Πήρε 11 πόντους στον αιφνιδιασμό (έναντι 2 του Ολυμπιακού) και με τον Νετζήπογλου να δίνει ενέργεια και τον Καράμπελα να προκαλεί… ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, έριξε τη διαφορά στους 5 (35-40).

Ο Πίτερς, ο οποίος ήταν ένας απο τους παίκτες που περιόρισε η ΑΕΚ, με απανωτές βολές, έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό με διαφορά 10 πόντων, όπου ήταν και το… χάσμα που εκλεισε το πρώτο ημίχρονο (39-49).

Η εκκίνηση της 3ης περιόδου δεν άλλαξε πολλα στη… ροή του αγώνα. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, από διάφορους παίκτες, ενώ η ΑΕΚ προσπαθούσε να βρει στόχο, αλλά της έλειπε ένα βασικό «όπλο»: τα τρίποντα.

Σε άλλα ματς είχαν βοηθήσει αρκετά την Ένωση, σε αυτό ήταν άστοχη. Ο Τίλμαν άρχισε να παίρνει μπροστά στο σκοράρισμα, έχοντας αντίπαλο τον Μιλουτίνοφ (6 πόντους σε περίπου πέντε αγωνιστικά λεπτά).

Ένα από τα σπάνια τρίποντα της Ένωσης (από τον Νετζήπογλου) εφερε ξανά τη διαφορά στους 10. Σε δύο απανωτές φάσεις και ενώ η ΑΕΚ σκόραρε με τον Κουζέλογλου, ο Ολυμπιακός μπορούσε να απαντήσει αμέσως.

Ένα «ερυθρόλευκο» σερί 7-0, έφερε τη διαφορά στους 17 (53-69), με τον Κώστα Παπανικολάου να φτάνει στους 17 πόντους με το πρώτο (σε έξι προσπάθειες) τρίποντό του.

Η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να πουλήσει ακριβά το… τομάρι της στην 4η περίοδο. Ο ΜακΡέι ανέλαβε ρόλο σκόρερ και δημιουργού και το σκορ διαμορφώθηκε σε 65-74, 7:09 πριν από το τέλος (επί μέρους 8-3 από την ΑΕΚ στην περίοδο).

Ο ΜακΡέι το… γύρισε μόνος του
O ΜακΡέι συνέχισε το έργο του, κατέβασε και άλλο τη διαφορά (67-74) και ο Τίλμαν με τη γνωστή του… κίνηση μείωσε στους 5 (69-74) βάζοντας «φωτιά» στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Και αφού η ΑΕΚ αστόχησε σε τρίποντο με τον Ματαλιωτάκη, ο Γουίλιαμς Γκος ξεκόλλησε το σκορ του Ολυμπιακού (69-76) και σταμάτησε το σερί της ΑΕΚ (8-0).

O ΜακΡέι έμοιαζε να το έχει πάρει προσωπικά: Τρίποντο στη λήξη του χρόνου της επιθεσης (72-76) και το ντέρμπι συνεχίζεται.

Η ΑΕΚ σπατάλησε τις επιθέσεις της, ο Ολυμπιακός πήρε εύκολους πόντους από τις βολές και ένα ακόμα τρίποντο του Παπανικολάου (1:35 πριν το τέλος) έφερε την ομάδα του σε ρόλο οδηγού (74-84).

Αυτό ήταν και το σημείο κλειδί στην εξέλιξη του ματς, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στη νίκη.