Sports

Australian Open: Αποκλείστηκε ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ηττήθηκε από τον Τέιλορ Φρίτζ με 3-1 σετ και αποκλείστηκε στην φάση των 16 του Australian Open.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο7) δεν άντεξε κόντρα στον Τέιλορ Φριτζ (Νο12). Το εμπόδιο του Αμερικανού αποδείχθηκε αξεπέραστο για τον Έλληνα πρωταθλητή, που γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ (7-6 (3), 5-7, 6-3, 6-3) και αποκλείστηκε στην φάση των 16 του Australian Open. Στα προημιτελικά, ο Φριτζ θα αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς (Νο1).

Ο Στέφανος πάλεψε κόντρα στον Αμερικανό. Δεν είχε όμως πολλές απαντήσεις στο σερβίς του αντιπάλου του, με αποτέλεσμα αυτό να του βάλει μεγάλη πίεση όταν σέρβιρε ο ίδιος, με την κούρασή του να είναι εμφανής στο 4ο σετ, όταν και ο Φριτζ έκανε δύο break και έφτασε στην νίκη.

Το πρώτο σετ ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη. Οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους και στα 12 game, με αποτέλεσμα όλα να κριθούν στο tie break.

Εκεί, ο Φριτζ έσπασε το σερβίς του Τσιτσιπά και ξέφυγε με 3-1, παίρνοντας την ψυχολογία του αγώνα.

Λίγες φάσεις αργότερα πήρε ακόμα έναν πόντο σε σερβίς του Στέφανου και τελικά κατέκτησε το tie break με 7-3 και μαζί το πρώτο σετ με 7-6.

Στο δεύτερο σετ οι δύο αθλητές συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, κρατώντας το σερβίς τους.

Όλα αυτά όμως ίσχυαν μέχρι το 11ο game (και 23ο συνολικά στο παιχνίδι), αφού ο Στέφανος έκανε το break και στην συνέχεια σέρβιρε για να κατακτήσει το σετ.

Εκεί, αρχικά βρέθηκε πίσω με 0-30, αλλά έδειξε χαρακτήρα και κράτησε το σερβίς του, έκανε το 7-5 και ισοφάρισε σε 1-1.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε διαφορετικά. Έπειτα από δύο σετ όπου συνολικά έγινε ένα break, ο Φριτζ έκανε άμεσα break στο σερβίς του Τσιτσιπά και πέρασε μπροστά με 2-0.

Ο Έλληνας πρωταθλητής τον πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα έκανε break στο break και ακολούθως ισοφάρισε σε 2-2.

Ο Φριτζ όμως έδειξε χαρακτήρα, απάντησε με break στο 6ο game και ξέφυγε με 5-2, κατακτώντας τελικά το σετ με 6-3 για να κάνει το 2-1.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε όπως τα πρώτα δύο, με τους δυο τενίστες να κρατούν το σερβίς τους. Στο 7ο game όμως ο Φριτζ έκανε το break, κάνοντας το 4-3.

Πλέον, είχε την ψυχολογία με το μέρος του και αυτό αποδείχθηκε αρκετό, κατακτώντας τελικά το 4ο σετ με 6-3 με νέο break στο τέλος και μαζί την νίκη.