Sports

Άριστες εντυπώσεις άφησε η Εθνική Ομάδα Πυγμαχίας στα European Games 2023

Ολοκληρώθηκαν τα European Games 2023, που διεξήχθησαν στην Κρακοβία, με την Εθνική Ομάδα Πυγμαχίας να επιστρέφει στην Ελλάδα, με ανάμεικτα συναισθήματα από το πρώτο Προ-Ολυμπιακό τουρνουά. Τα European Games 2023 ήταν η πρώτη ευκαιρία των Ελλήνων Αθλητών και Αθλητριών μας να πάρουν το πολυπόθητο «εισιτήριο» για το Παρίσι, που τελικά δεν εξασφαλίστηκε με κάποια συμμετοχή, στόχο που θα προσπαθήσει να επιτύχει η Εθνική μας Ομάδα στην συνέχεια.

Καθόλη την διάρκεια των European Games 2023, τόσο οι Αθλητές όσο και οι Αθλήτριές μας έβαλαν τα δυνατά τους και απέδειξαν ότι είναι από τους δυναμικότερους Πυγμάχους στις Κατηγορίες τους αφήνοντας ένα άκρως θετικό αποτύπωμα στους γνώστες της Πυγμαχίας και τους λάτρεις του αθλήματος.

Η Εθνική Ομάδα Πυγμαχίας απέδειξε την τεράστια κλάση της, αντιμετώπισε σπουδαίους αντιπάλους, επιδεικνύοντας ταλέντο, αποφασιστικότητα και τεχνική κατάρτιση. Οι εμφανίσεις τους ήταν εντυπωσιακές και σε κάθε αγώνα απέδειξαν ότι ανήκουν στην Παγκόσμια αφρόκρεμα του αθλήματος.

Αναλυτικά οι επιδόσεις της Εθνικής Ομάδας Πυγμαχίας στα European Games 2023

Η Όλγα Παπαδάτου πάλεψε σκληρά αντιμετωπίζοντας την δύο φορές Αργυρή πρωταθλήτρια Ευρώπης, την Walsh Michaela και ηττήθηκε οριακά στον πρώτο της αγώνα,  με την Ιρλανδή να κατακτά τελικά την τρίτη θέση, παίρνοντας έτσι την πρόκριση για την Ολυμπιάδα 2024.
Η Εβελίνα Μαυρομάτη αγωνίστηκε με δυναμισμό απέναντι στην Χρυσή Ολυμπιονίκη Surmeneli Busenaz, αλλά δυστυχώς ηττήθηκε από την Τουρκάλα αθλήτρια που κατάφερε να πάρει το Χρυσό στην κατηγορία, κερδίζοντας επίσης μία Ολυμπιακή πρόκριση.

Ο Κωνσταντίνος Πετρόπουλος νίκησε επάξια στον πρώτο του αγώνα στη διοργάνωση το Νορβηγό Skogheim Martin, δείχνοντας τον δυναμισμό και την άρτια τεχνική του όμως βρήκε εμπόδιο τον Χάλκινο πρωταθλητή Ευρώπης, Schachidov Magomed Elim Sultanovic με τον Γερμανό να του κόβει τελικά τον δρόμο για την πρόκριση.

Η Βασιλική Σταυρίδου ενώ έδωσε τον καλύτερό της εαυτό, ηττήθηκε οριακά εναντίον της Τσέχας Langerova Monika, αφήνοντας όμως πολύ θετικές εντυπώσεις.

Η Αντωνία Γιαννακοπούλου μπήκε πολύ δυνατά στο ρινγκ, αποφασισμένη για να πάρει τη νίκη από την αντίπαλο της, την Lehane Jennifer. Η Ιρλανδή αθλήτρια όμως καθόλη την διάρκεια του αγώνα έκανε επανειλημμένα παραβάσεις, πιάνοντας την Αθλήτριά μας αντικανονικά, με την διαιτησία να τιμωρεί αυτήν τη συμπεριφορά με μόνο μία επίσημη παρατήρηση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα δυστυχώς η Αντωνία Γιαννακοπούλου να στερηθεί την συνέχειά της στη διοργάνωση.
Ο Βαγκάν Νανιτζανιάν επικράτησε συντριπτικά στον πρώτο αγώνα εναντίον του αθλητή από το Λουξεμβούργο, Erpelding Michel, κερδίζοντας με διακοπή από τον διαιτητή στον τρίτο γύρο. Στη συνέχεια, έπαιξε πολύ δυνατά, παρά τον τραυματισμό του (σκίσιμο στο μάτι), απέναντι στον Ιρλανδό Χρυσό πρωταθλητή Ευρώπης Κ22 Marley Jack (εξασφάλισε μια θέση στην Ολυμπιάδα 2024), αλλά δυστυχώς ηττήθηκε πολύ οριακά.
Ο Μιχάλης Τσαμαλίδης ήταν η μεγάλη έκπληξη της διοργάνωσης. Ο 18χρονος Αθλητής μας επικράτησε συντριπτικά στον πρώτο αγώνα του εναντίον του Iseni Arjan. Στην συνέχεια αντιμετώπισε τον Αργυρό Ολυμπιονίκη, τρεις φορές Χρυσό Παγκόσμιο πρωταθλητή και Χρυσό πρωταθλητή Ευρώπης Khyzhniak Oleksandr, από την Ουκρανία. Ο Μιχάλης Τσαμαλίδης έπαιξε στα ίσια σε όλο τον αγώνα απέναντι στον πολύ πιο έμπειρο αντίπαλό του, κάνοντας όλη την Ευρώπη να παραμιλά για το σθένος, το πάθος και την δύναμη του με αποτέλεσμα η Ελληνική Αποστολή να δεχθεί τα συγχαρητήρια από τους υπόλοιπους προπονητές και αθλητές της διοργάνωσης. Ο Ουκρανός αθλητής τελικά κατέκτησε το Χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία, παίρνοντας έτσι και το πολυπόθητο «εισιτήριο» για το Παρίσι 2024.

Ο Στέλιος Ρούλιας απέδειξε ξεκάθαρα ότι το μέλλον του ανήκει! Ο 19χρονος Χάλκινος Παγκόσμιος Πρωταθλητής μας επικράτησε στο πρώτο παιχνίδι του απέναντι στον  Σλοβένο Simunovic Jure. Στον επόμενο αγώνα, όμως, ηττήθηκε απέναντι στον ένατο Ολυμπιονίκη και δύο φορές Χάλκινο Παγκόσμιο πρωταθλητή Αζέρο Abdullayev Mahammad, παίζοντας όλο τον αγώνα στα ίσια εναντίον ενός πολύ πιο έμπειρου αντιπάλου. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Στέλιος Ρούλιας κατέκτησε την 5η πανευρωπαϊκή θέση στην ηλικία μόλις των 19 ετών! Ο Αζέρος αντίπαλός του εξασφάλισε μια θέση για το Παρίσι 2024.

Οι Ομοσπονδιακοί Προπονητές μας εκφράζουν την ικανοποίησή τους για την απόδοση των σπουδαίων Αθλητών και Αθλητριών μας ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα. Σε όλους τους αγώνες έδειξαν όχι μόνο τις πυγμαχικές ικανότητές τους, αλλά και την ψυχραιμία, την αυτοπεποίθηση και το πνεύμα του υγιούς αθλητισμού που τους διακρίνει. Η Εθνική Ομάδα Πυγμαχίας μπορεί να ανταγωνιστεί επάξια με ισχυρούς αντιπάλους στο υψηλότερο επίπεδο και να προβάλλει την τεχνική και αθλητική κλάση της.

Ο Ομοσπονδιακός Προπονητής μας Αρτούρ Μικαελιάν σχολίασε την παρουσία της Εθνικής μας Ομάδας στα European Games 2023 λέγοντας χαρακτηριστικά:

«Με τον απολογισμό αυτό θέλω να εκφράσω τη χαρά και αισιοδοξία μου για αυτή την όμορφη ομάδα, καθώς και να συγχαρώ για τα αποτελέσματα και την αγωνιστικότητα που έδειξε, αντιμετωπίζοντας κορυφαίους αθλητές από όλη την Ευρώπη. Αυτά μας δίνουν δύναμη να συνεχίσουμε στα άλλα δύο προ-ολυμπιακά τουρνουά του χρόνου. Βέβαια, ένας σημαντικός παράγοντας σε τέτοιους αγώνες είναι η κλήρωση και δυστυχώς εμείς είχαμε μια σχετικά δύσκολη κι ας φαινόταν εύκολη σε μερικούς, μιας και τα παιδιά μας αντιμετώπισαν κορυφαίους αθλητές στις κατηγορίες τους στους πρώτους κιόλας αγώνες και πέντε εξ αυτών κατόρθωσαν να πάρουν τελικά Ολυμπιακή πρόκριση για το Παρίσι 2024. Οι αθλητές μας αγωνίστηκαν στα ίσια με τους κορυφαίους πυγμάχους και του χρόνου θα διεκδικήσουμε εκ νέου τις Ολυμπιακές προκρίσεις στα δύο προ-ολυμπιακά τουρνουά που θα γίνουν, πάντα με την υποστήριξη του προέδρου της ΕΟΠ, κ. Χάρη Μαριόλη. Σαφώς, η επιτυχία αυτή είναι μία συλλογική προσπάθεια και θα ήθελα να ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου όλους τους Αθλητές. Ευχαριστώ πολύ και τον φίλο και συνεργάτη μου, Βασίλη Κοκόλη για την πολύτιμη βοήθεια του τόσο στην προετοιμασία, όσο και στους αγώνες, καθώς και το Νίκο Δροσόπουλο για όλη τη βοήθεια στους αγώνες».

Ο πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πυγμαχίας, κ. Χάρης Μαριόλης είναι υπερήφανος για τα μέχρι τώρα επιτεύγματα της Εθνικής Ομάδας Πυγμαχίας και γεμάτος προσδοκία κι ελπίδα θεωρεί σίγουρη την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες το 2024. Ο ισχυρός άνδρας της ΕΟΠ δήλωσε χαρακτηριστικά:

Η Εθνικής μας Ομάδα αποτελεί πηγή́ Υπερηφάνειας για την Ελληνική Πυγμαχία. Με την αφοσίωση, το πάθος και την σκληρή δουλειά τους, καταφέραν οι Αθλητές και οι Αθλήτριές μας να πραγματοποιήσουν στα European Games 2023 εξαιρετικές επιδόσεις και να αποδείξουν την αξιόπιστη παρουσία της Ελληνικής Πυγμαχίας στο Διεθνές Αθλητικό́ προσκήνιο.

Ευχαριστώ θερμά́ όλα τα Μέλη της Ελληνικής Αποστολής για την αφοσίωση και τον επαγγελματισμό́ τους. Πιστεύω με όλη μου τη δύναμη πως στον τελικό προορισμό, στο Παρίσι το 2024, η Εθνική Ομάδα Πυγμαχίας θα μας εκπροσωπήσει με τον καλύτερο τρόπο, υψώνοντας για πρώτη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες την Ελληνική Σημαία ψηλά.

Τόσο εγώ προσωπικά όσο και όλη η Διοίκηση της ΕΟΠ έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη στις ικανότητες και το επαγγελματισμό των Αθλητών και Αθλητριών μας και είναι βέβαιο ότι θα ανταποκριθούν με απόλυτη επιτυχία στις προκλήσεις και θα επιτύχουν σπουδαίες διακρίσεις.