Ποδόσφαιρο

Αγγλία: Γκολ και θέαμα στο Λονδίνο, 4-4 η Τσέλσι με τη Μάντσεστερ Σίτι

Μοναδικές στιγμές ποιότητας και θεάματος προσέφερε το μεγάλο ντέρμπι του Λονδίνου μεταξύ της Τσέλσι και της Μάντσεστερ Σίτι, που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 4-4

μετά από συναρπαστική εξέλιξη στο «Στάμφορντ Μπριτζ», στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Premier League. Μοναδικές στιγμές που μόνο η Premier League μπορεί να προσφέρει…

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα προηγήθηκε με το πέναλτι του Χάαλαντ στο 25ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια οι «μπλε» αντέδρασαν και κατάφεραν να το «γυρίσουν» σε 2-1 με τα γκολ των Τιάγκο Σίλβα (29′) και Στέρλινγκ (37′), για να κάνει το 2-2 ο Ακάνζι με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του Α’ μέρους.

Στο δεύτερο μέρος ο Χάαλαντ έβαλε ξανά στην πρωτοπορία τους πρωταθλητές (47′), αλλά ο Τζάκσον νίκησε την άμυνα των «πολιτών» (67′) και ισοφάρισε. Η Σίτι αντέδρασε ξανά και έκανε το 4-3 με τον Ρόδρι στο 86ο λεπτό

και ενώ όλα έδειχναν πως θα έφευγε με τους τρεις βαθμούς, η Τσέλσι κέρδισε με πέναλτι με τον Μπρόγια στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Πάλμερ ευστόχησε κόντρα στην παλιά του ομάδα, γράφοντας το τελικό 4-4.

Η 12η αγωνιστική:

Γουλβς-Τότεναμ 2-1 (90′ Σαράμπια, 90’+ Λεμινά-3′ Τζόνσον)

Άρσεναλ-Μπέρνλι 3-1 (45′ Τροσάρ, 57′ Σαλιμπά, 74′ Ζιντσένκο-54′ Μπρόουνχιλ)

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον 2-3 (5′ Εζε, 73′ Εντουάρ-1′ Μικολένκο, 49′ Ντουκουρέ, 86′ Γκέιγ)

Μάντσεστερ Γ.-Λούτον 1-0 (59′ Λίντελοφ)

Μπόρνμουθ-Νιούκαστλ 2-0 (60΄, 73΄ Σολάνκε)

Άστον Βίλα-Φούλαμ 3-1 (27′ αυτ. Ρόμπινσον, 42′ ΜακΓκιν, 64′ Γουότκινς-70′ Χιμένεθ)

Μπράιτον-Σέφιλντ Γιουν. 1-1 (6′ Αντίγκρα-74′ αυτ. Γουέμπστερ)

Λίβερπουλ-Μπρέντφορντ 3-0 (39′, 62′ Σαλάχ, 74′ Ζότα)

Γουέστ Χαμ-Νότιγχαμ Φόρεστ 3-2 (3′ Πακετά, 65′ Μπόουεν, 88′ Σούτσεκ-44′ Αβονίγι, 63′ Ελάνγκα)

Τσέλσι-Μάντσεστερ Σίτι 4-4 (29′ Σίλβα, 37′ Στέρλινγκ, 67′ Τζάκσον, 90’+ πεν. Πάλμερ-25′ πεν., 47′ Χάαλαντ, 45’+ Ακάνζι, 86′ Ρόδρι)