Sports

Βόλεϊ, Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-3: Επική ανατροπή και πρόκριση στον μεγάλο τελικό για τους ερυθρόλευκους

Στο τελικό του CEV Challenge Cup πέρασε ο Ολυμπιακός, νικώντας αρχικά με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό, κατακτώντας στη συνέχεια και το «χρυσό» σετ.

Ο Ολυμπιακός, ο οποίος θα αντιμετωπίσει την Μακάμπι Τελ Αβίβ σε διπλούς τελικούς (8/3 και 15/3).

Σημειώνεται πως ο δεύτερος ημιτελικός έγινε χωρίς την παρουσία του κόσμου του Παναθηναϊκού, καθώς Αστυνομία και παρατηρητής αποφάσισαν ο αγώνας,

ο οποίος ήταν προγραμματισμένος για την Τετάρτη (15/2), ν΄ αναβληθεί για Πέμπτη (16/2) και να διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών.

Ο αγώνας:

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν πολύ καλά στην αναμέτρηση και από νωρίς βρήκαν προβάδισμα δύο πόντων (3-1) απέναντι στον Ολυμπιακό. Μάλιστα,

οι παίκτες του Δημήτρης Ανδρεόπουλου κατάφεραν να διατηρήσουν την διαφορά του έως τα μέσα του σετ, με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκουν τον τρόπο και να φέρνουν το σκορ στα ίσα (18-18).

Στην ισοφάριση των φιλοξενούμενων, το «τριφύλλι» απάντησε με ένα σερί 2-0 (20-18), και αν και ισοφαρίστηκε ξανά (21-21) με τον Ερνάντες στο σερβίς κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με σκορ 25-22.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός κλήθηκε να βγάλει αντίδραση, καθώς εάν έχανε το σετ θα αποκλειόταν. Οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, από την αρχή του σετ πήρε… αέρα δύο πόντων, τον οποίο διατήρησαν έως τα τέλη του σετ.

Ωστόσο, οι «πράσινοι» μετά από time out, με το σκορ στο 15-18, με επιθετικό σερί ισοφάρισαν σε 18-18 και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο έως το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε δύο φορές σε θέση set ball (24-23 και 25-24), με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει και εν τέλει να κάνει το 1-1 στα σετ με σκορ 27-25.

Αντίστοιχη εικόνα με το δεύτερο σετ είχε και το τρίτο. Οι «ερυθρόλευκοι» απέκτησαν από νωρίς προβάδισμα (8-11), ωστόσο είδαν τον Παναθηναϊκό να ανατρέπει το σκορ (13-12).

Οι «πράσινοι» πήραν προσωρινά κεφάλι στο σκορ με δύο πόντους (15-13), όμως οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι απάντησαν με αντίστοιχο σερί και βρέθηκαν σε θέση οδηγού (17-19).

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά τον τρόπο ν’ ανατρέψουν το σκορ (20-19) χωρίς να μπορέσουν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους με τους «ερυθρόλευκους» να τρέχουν ένα μεγάλο σερί και να φτάνουν σε θέση set ball (20-24), κλείνοντας το σετ με σκορ 25-21 για το προβάδισμα στα σετ.

Με τον Ολυμπιακό να έχει βρει ρυθμό, μετά την κατάκτηση του τέταρτου σετ, ο Παναθηναϊκός πέρασε τον Ερνάντες στον αγωνιστικό χώρο. Οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλό σερβίς και πρώτο χρόνο έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους και στα μέσα του σετ βρέθηκαν στο +6 (11-17).

Η διαφορά των επτά πόντων ήταν μη αναστρέψιμη για τον Παναθηναϊκό, με τους «ερυθρόλευκους» να τελειώνουν με σκορ 25-17 το σετ και να οδηγούν την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Τα σετ: 25-22, 25-27, 21-25, 17-25 / 6-15