Ποδόσφαιρο

Τελικός Κυπέλου, ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 2-0: Πήρε και το Κύπελλο έκανε νταμπλ και έγραψε ιστορία

Μετά από τρεις σερί χαμένους τελικούς από τον ίδιο αντίπαλο, μετά από ένα ματς όπου έμεινε με 10 παίκτες μόλις στο 6ο λεπτό

(και έχοντας χάσει δευτερόλεπτα πριν μια τρελή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ) η ΑΕΚ ολοκλήρωσε μια φανταστική χρονιά με… μυθικό τρόπο κατακτώντας το πρώτο της νταμπλ μετά από 45 χρόνια.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο είχε μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει (είχε και δοκάρι) εκμεταλλευόμενος το αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά στο δεύτερο απείλησε ελάχιστα και οι αλλαγές του Λουτσέσκου δεν βοήθησαν στο ελάχιστο…

Την ώρα που οι αποκαμωμένοι παίκτες της ΑΕΚ έδιναν και την τελευταία ικμάδα της δύναμης τους, οι ασπρόμαυροι με θολωμένο μυαλό απλά είχαν την κατοχή και σχεδόν τίποτα άλλο,

ολοκληρώνοντας τη σεζόν χωρίς τίτλο, σταματώντας το σερί τους κόντρα στην ΑΕΚ σε τελικούς Κυπέλλου (ειχαν τρεις σερί νίκες) και δυσκολεύοντας αφάνταστα τη ζωή τους καθώς

θα παίξουν στον 2ο προκριματικό γύρο του Conference League (ο Ολυμπιακός πάει στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa και υπό προϋποθέσεις στα play off).

Η ΑΕΚ του Ματίας Αλμέιδα ξεκίνησε τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος Novibet με τον Στάνκοβιτς κάτω από τα δοκάρια. Αριστερός μπακ ο Χατζισαφί, δεξιός ο Ρότα και ο Μουκουντί με τον Βίντα στο κέντρο της άμυνας.

Σιμάνσκι και Πινέδα οι δύο κεντρικοί χαφ. Στα αριστερά ο Γκατσίνοβιτς, στα δεξιά ο Ελίασον, ο Τσούμπερ σε ελεύθερο ρόλο και «φουνταριστός» ο Λιβάι Γκαρσία.

O Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε τον ΠΑΟΚ με τον Κοτάρσκι στην υπεράσπιση της εστίας. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Σάστρε, στο αριστερό ο Σοάρες και ο Κουλιεράκης με τον Ίνγκασον οι δύο στόπερ.

Σβαμπ και Αουγκούστο στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Στο αριστερό «φτερό» ο Τάισον, στο δεξί ο Ζίβκοβιτς, ο Κωνσταντέλιας επιτελικός και στη κορυφή ο Μπράντον Τόμας.

Ο τελικός ξεκίνησε με ένα γεμάτο από σημαντικές και κομβικές στιγμές δεκάλεπτο. Με την ΑΕΚ να χάνει τεράστια ευκαιρία με τον

Λιβάι Γκαρσία στο 5′ και ένα λεπτό αργότερα να μένει με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Ρότα για τράβηγμα στον Τάισον.

Από νωρίς οι συνθήκες διαμορφώθηκαν υπέρ του ΠΑΟΚ, ο οποίος για όλο το υπόλοιπο ματς θα έπαιζε με παίκτη παραπάνω.

Η ομάδα του Λουτσέσκου έβαλε την μπάλα κάτω και προσπάθησε να ανοίξει την άμυνα της «Ένωσης», η οποία όπως ήταν λογικό άλλαξε την αγωνιστική της φιλοσοφία και περίμενε στο μισό γήπεδο.

Στο 11′ το σουτ Σβαμπ πέρασε άουτ, στο 13′ ο Στάνκοβιτς έκανε σπουδαία επέμβαση στο σουτ του Σάστρε ενώ στο 19′ ο Ζίβκοβιτς σούταρε άουτ. Η πίεση του «δικεφάλου του βορρά» αυξάνονταν αλλά στο 26′ η ΑΕΚ κόντρα στη ροή του παιχνιδιού άνοιξε το σκορ.

Ένας κεντρικός αμυντικός εκτέλεσε σαν σέντερ φορ κλάσης. Ο Μουκουντί μετά από στατική φάση του Ελίασον βρήκε την μπάλα στρωμένη και με ένα υπέροχο «χάδι» στην μπάλα με το εξωτερικό άνοιξε το σκορ.

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση αλλά ήταν άστοχος. Στο 30′ ο Σβαμπ έστειλε την μπάλα πάνω στον Στάνκοβιτς, στο 39′ ο Κωνσταντέλιας.

από το ύψος της μικρής περιοχής σούταρε άουτ ενώ στο 42′ ο Σάστρε σημάδεψε το δοκάρι στη μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία των τυπικά φιλοξενούμενων.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά η ΑΕΚ καταθέτοντας περισσότερη ενέργεια και ψυχή, κατάφερε να διαχειριστεί καλύτερα το αριθμητικό της μειονέκτημα. Η ομάδα του Αλμέιδα δεν απειλήθηκε ουσιαστικά στο πρώτο ημίωρο του δευτέρου μέρους. Το σύνολο του Λουτσέσκου είχε μεγάλη βιασύνη και προχειρότητα έξω από την περιοχή.

Στο 77′, όμως, με τον Μπίσεσβαρ να αλλάζει προς το καλύτερο τον ΠΑΟΚ, έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση. Ο Αουγκούστο αμαρκάριστος σούταρε άουτ από το ύψος του πέναλτι ενώ στο 88′ ο Στάνκοβιτς έδιωξε το μακρινό σουτ του Τζίμα.

Τα πέντε έξτρα λεπτά έδειχναν πως πηγαίνουμε για… θρίλερ αλλά ο Πάολο Φερνάντες είχε διαφορετική άποψη.

Με ένα ζογκλερικό πέρασε σαν σταματημένο τον Ίνγκασον και με ένα υπέροχο «τσίμπημα» στην μπάλα, την έστειλε στο βάθος της εστίας του ΠΑΟΚ για το 2-0 που «σφράγισε» το double!