Thessalia Voice
Ποδόσφαιρο

Super League, Παναθηναϊκός-Άρης 1-1: Αποθέωση του κόσμου στον Γιοβάνοβιτς και τους παίκτες του

Σε ένα ματς που κυριάρχησε η αποθέωση του κόσμου του Παναθηναϊκού προς τους παίκτες, το “Τριφύλλι” αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 απέναντι στον αξιόμαχο Άρη, που είχε και την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι με το χαμένο πέναλτι του Καμαρά στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι ” πράσινοι” μπορεί να ήταν σαφώς ανώτεροι στο πρώτο μέρος και να άνοιξαν το σκορ με τον Κλέινχεϊσλερ στο 6′, αλλά η μαγική ενέργεια του Ιτούρμπε διαμόρφωσε το 1-1 στο 25′. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Θεσσαλονικείς ήταν καλύτεροι, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ της νίκης.

Στα της βαθμολογίας, ο Παναθηναϊκός τερμάτισε στη δεύτερη θέση με 78 βαθμούς, στο -5 από την πρωταθλήτρια ΑΕΚ, ενώ ο Άρης πήρε το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο με την 5η θέση και τους 51 βαθμούς.

Ματς:

Ο Γιοβάνοβιτς προτίμησε να ξεκουράσει αρκετούς βασικούς στο τελευταίο παιχνίδι, με Μπρινιόλι, Τσέριν, Παλάσιος και Σένκεφελντ να μένουν στον πάγκο, για να αγωνιστούν οι Λοντίγκιν, Σάρλια, Κλέινχεϊσλερ και Μαντσίνι.

Στην αντίπερα όχθη, ο Τερζής εμπιστεύτηκε για πρώτη φορά τον νεαρό χαφ Σγουρό, ενώ ο Σιαμπάνης και ο Οντουμπάτζο επέστρεψαν στο βασικό σχήμα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά από το πρώτο λεπτό και χρειάστηκε μόλις έξι λεπτά για να βρει το γκολ. Από φάουλ που κέρδισε ο Ιωαννίδης στα πλάγια, η σέντρα του Μπερνάρ ήταν ακριβείας για τον Κλέινχεϊσλερ στο πρώτο δοκάρι, ο οποίος με κεφαλιά προς τα πίσω νίκησε τον Σιαμπάνη για το 1-0.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και μετά, με την διαφορά ότι ο Άρης πήρε λίγα μέτρα και κράτησε περισσότερο την μπάλα, προσπαθώντας να απειλήσει για την ισοφάριση.

Με τους Θεσσαλονικείς να πατάνε καλύτερα όσο περνούσε η ώρα, ήρθε μία ατομική ενέργεια του Ιτούρμπε να τους δώσει την λύση στο 25′. Με ένα φοβερό τσίμπημα της μπάλας πάνω από τον Πέρεθ, βρήκε χώρο στο όριο της περιοχής και εκτέλεσε υποδειγματικά στη γωνία του Λοντίγκιν για το 1-1.

Ο Τζήλος, αρχικά, ακύρωσε το γκολ για χέρι του Αργεντίνου, όμως το VAR διαφώνησε, ο Έλληνας διαιτητής επανεξέτασε τη φάση στο μόνιτορ και έδειξε, εν τέλει, σέντρα.

Ακολούθησαν κάποιες ευκαιρίες και ένα χαμένο τετ α τετ του Ιωαννίδη, για να φτάσουμε σε μία συνεχόμενη ένταση των φίλων του “Τριφυλλιού” με τους αναπληρωματικούς του Άρη που προθερμαίνονταν και συγκεκριμένα με τον Καμαρά, αλλά ο Τζήλος χρειάστηκε αρκετή ώρα για να διακόψει το παιχνίδι, παρ’ ότι είχαν μπει στον αγωνιστικό χώρο για να προστατευθούν από αντικείμενα.

Οι “πράσινοι” συνήλθαν από την ισοφάριση και ξαναπήραν τον έλεγχο, δημιουργώντας μερικές πολύ καλές ευκαιρίες πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με το σκορ στο 1-1.

Η τριπλή αλλαγή του Τερζή απέδωσε καρπούς για τον Άρη, καθώς η επιρροή τους ήταν άμεση, καταλήγοντας στη φάση του Καμαρά 61′, στην οποία σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Λοντίγκιν μπλόκαρε. Ενδιάμεσα σε αυτό το διάστημα, είχαμε ολιγόλεπτη διακοπή λόγω καπνού.

Το παιχνίδι δεν είχε τον ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου, με το “Τριφύλλι” να γνωρίζει ίσως ότι η ΑΕΚ έχει κάνει τη δουλειά κόντρα στο Βόλο, παρά τις προσπάθειες των φίλων του να το εμψυχώσουν να κλείσει τη σεζόν με νίκη.

Ο Καμαρά είχε μία “χρυσή” ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 77′, κερδίζοντας, αρχικά, φάουλ στο όριο της περιοχής, το οποίο μετατράπηκε σε πέναλτι από το VAR, όμως ο Λοντίγκιν έπεσε σωστά και κράτησε το σκορ στο 1-1.

Λίγα μόλις λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να πλησιάσει στο 2-1, καθώς μετά από κόρνερ του Μαντσίνι, ο Κλέινχεϊσλερ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι μετά από κεφαλιά, ξανά, στο πρώτο δοκάρι.

Το παιχνίδι απέκτησε τρελό ρυθμό στο φινάλε, με τον Άρη να βρίσκει νέα ευκαιρία με δυνατό σουτ του Νταρίντα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λοντίγκιν στο 84′.

Εν τέλει, το φινάλε δεν ήταν τόσο εντυπωσιακό, καθώς το γρήγορο παιχνίδι των δύο ομάδων δεν κράτησε για πολύ και το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε, σε ένα δίκαιο αποτέλεσμα με βάση την συνολική εικόνα των δύο ομάδων.

Κίτρινες: Γκρέι (32′), Σάρλια (37′), Πάλμα (80′), Νταρίντα (89′)

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Χουάνκαρ (83′ Πούχατς), Μάγκνουσον, Σάρλια, Κώτσιρας, Κουρμπέλης (77′ Παλάσιος), Πέρεθ, Μπερνάρ (64′ Τσέριν), Κλέινχεϊσλερ (84′ Βέρμπιτς), Μαντσίνι, Ιωαννίδης (64′ Σπόραρ)

Άρης (Τερζής): Σιαμπάνης, Μαζικού, Πίρσμαν, Ενκουλού, Οντουμπάτζο, Σγουρός (46′ Ρουπ), Ετέμπο, Νταρίντα (90+1′ Φαμπιάνο), Χριστοδουλόπουλος (46′ Πάλμα), Ιτούρμπε (65′ Γκαρσία), Γκρέι (46′ Καμαρά)