Ποδόσφαιρο

Super League 1, Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 0-3: Τον «διέσυρε» μέσα στην λεωφόρο και έφερε στο -1 την ΑΕΚ!

Σαν… σίφουνας πέρασε ο ΠΑΟΚ το βράδυ της Κυριακής από τη Λεωφόρο, κάνοντας θρύψαλα τον Παναθηναϊκό, ο οποίος σε ακόμη ένα ματς έδειξε ότι βρίσκεται σε κακό αγωνιστικό φεγγάρι.

Οι «ασπρόμαυροι», μετά τη νίκη τους με 2-0 επί του τριφυλλιού στην Τούμπα για το Κύπελλο, συνέτριψαν αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα με 3-0 την ομάδα του Γιοβάνοβιτς, , η οποία απογοήτευσε τους φιλάθλους της που γέμισαν το «Απόστολος Νικολαΐδης».

Αυτό το αποτέλεσμα έβαλε φωτιά στη μάχη του τίτλου, καθώς η ΑΕΚ πλέον απέχει μόλις έναν βαθμό από την κορυφή, την ώρα που οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στους έξι βαθμούς τη διαφορά τους από την πρώτη θέση.

Μάλιστα και ο Ολυμπιακός αν επικρατήσει στο Περιστέρι του Ατρομήτου (ο αγώνας είναι σε εξέλιξη) θα βρεθεί στο -4 από το «τριφύλλι».

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΠΑΟΚ είχε αρκετές ευκαιρίες να επικρατήσει με ακόμη πιο επιβλητικό σκορ, καθώς είχε δύο δοκάρια με τον Ολιβέιρα.

O αγώνας

Φρενήρης ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να πιέζει ψηλά τον ΠΑΟΚ, δημιουργώντας την πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς.

Στο 9ο λεπτό ο Παλάσιος έκανε ένα παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά και τροφοδότησε τον Τσέριν, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ στην ευθεία, με τον Κοτάρσκι να διώχνει, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Στο 18ο λεπτό οι «ασπρόμαυροι» απείλησαν για πρώτη φορά με τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος έκανε σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 22′ το αδύναμο σουτ του Κωνσταντέλια, που νωρίτερα είχε «χορέψει» τη μίση άμυνα των γηπεδούχων, δεν ανησύχησε τον Μπρινιόλι, ο οποίος δύο λεπτά αργότερα όμως στάθηκε τυχερός, καθώς είδε την μπάλα από το σουτ του Ολιβέιρα μέσα από την περιοχή, να κοντράρει σε αμυντικό και να χτυπάει στο δεξί δοκάρι του.

Στο 40′ ο Μπερνάρ βρήκε με μαγική μπαλιά τον Ιωαννίδη, όμως ο Έλληνας στράικερ δεν κατάφερε να κοντρολάρει την μπάλα και ο Κοτάρσκι πρόλαβε να τη μαζέψει, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ πέτυχε γκολ από το… πουθενά.

Ο Κωνσταντέλιας έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή, ο Μπρινιόλι απέκρουσε ωστόσο η μπάλα στη συνέχεια βρήκε στο στήθος του Ρούμπεν και κατέληξε στα δίχτυα!

Τα χειρότερα πάντως ήταν… μπροστά για τον Παναθηναϊκό, καθώς μπήκε υπνωτισμένος στο β’ ημίχρονο και δέχτηκε ακόμη δύο γκολ στα πρώτα έξι λεπτά της επανάληψης.

Στο 46ο λεπτό οι «ασπρόμαυροι» συνδυάστηκαν με κινηματογραφική ταχύτητα στην περιοχή των γηπεδούχων, με τον Ζίβκοβιτς να σκοράρει με συρτό σουτ έπειτα από τη φοβερή συνεργασία Ολιβέιρα και Κωνσταντέλια!

Το 0-3 ήρθε στο 52ο λεπτό με τον κορυφαίο του ΠΑΟΚ, Κωνσταντέλια να εκμεταλλεύεται αλλεπάλληλα λάθη στην άμυνα του Παναθηναϊκού και να σκοράρει με δυνατό σουτ από τα αριστερά!

Η «τρικυμία» στην άμυνα του «τριφυλλιού» συνεχίστηκε και στο 54ο λεπτό ο Ολιβέιρα σημάδεψε για δεύτερη φορά στο αποψινό ματς το δοκάρι, αυτή τη φορά με κεφαλιά.

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 0-3

Γκολ: 44′ αυτ. Πέρεθ (ΠΑΟΚ), 46′ Ζίβκοβιτς (ΠΑΟΚ), 52′ Κωνσταντέλιας (ΠΑΟΚ)

Κίτρινες: Αουγκούστο (ΠΑΟΚ), Κουλιεράκης (ΠΑΟΚ), Σάστρε (ΠΑΟΚ), Παλάσιος (Παναθηναϊκός), Ίνγκασον (ΠΑΟΚ), Σένκεφελντ (Παναθηναϊκός)

Κόκκινες: 90′ Σένκεφελντ (Παναθηναϊκός)

Δοκάρια: 24′, 54′ Ολιβέιρα (ΠΑΟΚ)

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι-Κώτσιρας (57′ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ (57′ Πούχατς) -Ρούμπεν (61′ Σπόραρ), Τσέριν, Μπερνάρ (61′ Τσόκαϊ), Παλάσιος, Βέρμπιτς, Ιωαννίδης (82′ Σάντσες)

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης (73′ Κάργας), Ράφα Σοάρες, Σβαμπ, Αουγκούστο (73′ Ντάντας), Νάρεϊ (73′ Τάισον), Κωνσταντέλιας (82′ Μπίσεσβαρ), Άντριγια Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (82′ Μπράντον Τόμας)