Ποδόσφαιρο

Super League 1, ΟΦΗ-Λεβαδειακός 1-1: Πολύτιμη ισοπαλία για τους Βοιωτούς

Έχοντας 17 βαθμούς και βρισκόμενος στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, ο Λεβαδειακός θέλει στα play-outs βαθμό ή βαθμούς σε κάθε ματς για να μπορέσουν να μείνουν στην κατηγορία.

Από την άλλη ο ΟΦΗ ουσιαστικά δεν έχει το παραμικρό κίνητρο στους αγώνες αυτούς, καθώς έχει σωθεί.

Το κίνητρο έπαιξε ρόλο στο Γεντί Κουλέ, με τους Βοιωτούς να φεύγουν από το Ηράκλειο με τον βαθμό της ισοπαλία φτάνοντας τους 18, παρότι οι Κρητικοί όχι μόνο δεν τους χαρίστηκαν, αλλά και μετά το 1-1 έχασαν πολλές ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη.

Δεν το έκαναν με το τελικό αποτέλεσαν σίγουρα να αφήνει ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους, με τους γηπεδούχους από την άλλη να βγάζουν αντίδραση μετά το 0-1 και να έχουν πλέον 27 βαθμούς.

Με 3-4-3 κατέβασε τον γηπεδούχο ΟΦΗ ο Βάλντας Νταμπράουσκας. Ο Μανδάς ήταν κάτω από τα δοκάρια και οι Βούρος, Πασαλίδης, Διαμαντής συνέθεσαν την τριάδα των στόπερ. Λάρσον και Θοράρινσον αγωνίστηκαν δεξιά και αριστερά, αντιστοίχως. Παρτενέρ του Μεγιάδο στον άξονα ήταν ο Ντιουσέ. Μπάκιτς και Μπαλογιάννης ήταν στα άκρα της επίθεσης με τον Ντίκο στην κορυφή.

Από την πλευρά του ο Μιχάλης Γρηγορίου παρέταξε τον φιλοξενούμενο Λεβαδειακό με 3-5-2. Ο Γκροφ ήταν στην εστία, με τους Βινίσιους, Τσάπρα και Παζ να είναι μπροστά του. Λιάγκας και Παναγιώτου κάλυψαν τις πτέρυγες, δεξιά και αριστερά. Μεχία, Χάμοντ και Νίκας αποτέλεσαν την τριάδα του άξονα. Παρτενέρ του Γιαννιώτα στην επίθεση ήταν ο Σαχπεκίδης.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο ημίχρονο, ένα ημίχρονο που είχε καλό ρυθμό, είχε φάσεις, αλλά δεν είχε γκολ. Και δεν είχε γιατί σε κάθε καλή στιγμή και των δύο ομάδων, οι δύο τερματοφύλακες είχαν τις απαντήσεις.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία χάθηκε για τους φιλοξενούμενους στο 25′ με τον Σαχπεκίδη να βγαίνει απέναντι από τον Μανδά σε εξαιρετική θέση και τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να τον νικάει με μεγάλη επέμβαση.

7 λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των γηπεδούχων να φτάσουν κοντά στο γκολ, αλλά ο Γκροφ με ωραία επέμβαση νίκησε τον Ντίκο και την κεφαλιά που έκανε κρατώντας το μηδέν, ενώ στο επόμενο λεπτό ήταν σε σωστή θέση στο σουτ του Μπάκιτς και μπλόκαρε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους φιλοξενούμενους, καθώς μόλις στο 48′ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Γιαννιώτας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Νίκας πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με άπιαστη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μανδά, κάνοντας έτσι το 0-1.

Από εκείνο το λεπτό οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν να πιέζουν θέλοντας να φτάσουν στην ισοφάρισε και στο 73′ κατάφεραν να το πετύχουν. Συγκεκριμένα οι Κρητικοί κέρδισαν φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, με τον Μπάκιτς να το εκτελεί με δύναμη και να νικάει τον Γκροφ για το 1-1. Ο ΟΦΗ συνέχιζε να πιέζει χωρίς όμως να μπορέσει να σκοράρει.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία πάντως χάθηκε από τους φιλοξενούμενους που στις καθυστερήσεις με τον Μανδά σε νέα μεγάλη επέμβαση να κρατάει το 1-1, ένα σκορ που σίγουρα αφήνει ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους που πήραν σε μια δυνατή έδρα έναν πολύτιμο βαθμό στην μάχη που δίνουν για την σωτηρία.

Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ (Βλάντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης (64′ Περέα), Διαμαντής, Λάρσον, Μεγιάδο, Ντιουσέ (64′ Νέιρα), Τοράρινσον, Μπάκιτς (80′ Γκρόνινγκ), Ντίκο, Μπαλογιάννης (72′ Μπιφουμά)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ ((Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Βινίσιους, Τσάπρας, Παζ (53′ Ντεντάκης), Λιάγας, Χαμόντ, Μεχία (84′ Μπελμόντ), Παναγιώτου, Νίκας (85′ Τορό), Σαχπεκίδης (85′ Σκβάρκα), Γιαννιώτας (53′ Γερεμέγεφ)