Ποδόσφαιρο

Super League 1, Άρης – Βόλος 3-0: Ο Μάνου Γκαρσία με χατ τρικ οδήγησε τον Άρη στην 5η θέση

Το show του Μάνου Γκαρθία οδήγησε τον Άρη στην επιβλητική νίκη (3-0) επί του Βόλου στο «Κλ. Βικελίδης» και φυσικά τον επανέφερε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Ο βραχύσωμος Ισπανός ήταν υπέροχος, όπως υπέροχα ήταν και τα τρία γκολ που σημείωσε καθώς το ένα ήταν καλύτερο από το άλλο.

Αυτό ήταν το πρώτο χατ τρικ στην καριέρα του Μάνου Γκαρθία και το δεύτερο στη φετινή σεζόν για τους «κίτρινους» καθώς είχε προηγηθεί αυτό του Λούις Πάλμα στον αγώνα με τον Παναιτωλικό.

Ο Πάρντιου άλλαξε πολλά, ο Μπράτσος τίποτε!

Η επιβάρυνση από τους διαδοχικούς αγώνες με τον Ολυμπιακό οδήγησε τον Άλαν Πάρντιου στην εφαρμογή πλάνου αλλαγών με κυριότερη την επιστροφή του Σέικ Ντουκουρέ στο αρχικό σχήμα έπειτα από 4½ μήνες.

Ο Βλάντιμιρ Νταρίντα διατηρήθηκε στον άξονα έχοντας δημιουργικές ευθύνες μαζί με τον Μάνου Γκαρθία. Ο Βρετανός απέφυγε τις αλλαγές στην επιθετική τριάδα με τους Μαντσίνι, Ματέο Γκαρσία και Γκρέι, αντιθέτως άλλαξε τους ακραίους μπακ του χρησιμοποιώντας τους Εμπακατά, Πίρσμαν.

Ο Κώστας Μπράτσος επέλεξε την 11αδα με την οποία ξεκίνησε τον αγώνα με τον Ιωνικό. Με διάταξη 4-2-3-1 και τους Μεταξά, Μπαριέντος ως «κόφτες» και επιθετική τετράδα τους Τσιρίνος, Ντέλιτς, Οζέγκοβιτς και 10αρι τον Μεθκίδα.

Νευρικός ο Άρης, ακίνδυνος ο Βόλος

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης πάλεψε με τους δαίμονές του και στο τέλος αυτού συμπλήρωσε περισσότερα από 230 αγωνιστικά λεπτά δίχως γκολ. Οι «κίτρινοι» ήταν νευρικοί, σε πολλές περιπτώσεις έβγαζαν ποδοσφαιρική αναρχία και κατ’ επέκταση προσπάθησαν με ανορθόδοξο τρόπο να διασπάσουν την άμυνα του Βόλου.

Παράλληλα ενίσχυσαν το χαμηλό ποσοστό τους στην αξιοποίηση των τελικών προσπαθειών γιατί στο 15’ ο Πίρσμαν βρισκόμενος λίγο έξω από τα μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στην κερκίδα, γιατί επίσης ο Ντάνιελ Μαντσίνι έκανε ένα από τα χειρότερα ημίχρονά του με τη φανέλα του Άρη και ο Άντρε Γκρέι δεν βρήκε κώδικα επικοινωνίας με τους συμπαίκτες του.

Ο Μαντσίνι «κατέστρεψε» τη σπουδαιότερη στιγμή του Άρη στο 16’ όταν δεν είδε πάσα στον ανενόχλητο Γκρέι και στην εξέλιξη της φάσης οι γηπεδούχοι δεν έφτασαν ούτε σε επίπεδο τελικής προσπάθειας λόγω ασυνεννοησίας μεταξύ Ματέο και Μάνου.

Οι δύο βραχύσωμοι χαφ επίσης δεν είχαν ουσία στο παιχνίδι τους. Η τελευταία ουσιαστική φάση του Άρη στο πρώτο ημίχρονο ήταν ένα σουτ του Μαντσίνι από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο 22’ ο Σαλέμ Εμπακατά αντικαταστάθηκε από τον Οντουμπάτζο λόγω τραυματισμού.

Ο Βόλος έκανε δύο πράγματα στο πρώτο ημίχρονο. Επενδύοντας στην ταχύτητα του Τσιρίνος προσπάθησε να «χτυπήσει» στο transition παιχνίδι αλλά ο Άρης είχε αποτελεσματικές επιστροφές κι έτσι η ομάδα της Θεσσαλίας δεν έκανε καν τελική στο πρώτο ημίχρονο καθώς δεν μπορεί να χαρακτηριστεί «τέτοια» ένα σουτ του Λούνα από τα 30 μέτρα.

Το δεύτερο που έκαναν οι Βολιώτες ήταν το παιχνίδι με το χρονόμετρο επενδύοντας ξεκάθαρα στην πίεση του αποτελέσματος που είχε ο Άρης. Αμυντικά έκαναν αρκετά καλή δουλειά γιατί ήλεγξαν σε πολύ μεγάλο βαθμό τις κινήσεις των γηπεδούχων.

Ο Μάνου εκτέλεσε υπέροχα

Ο Άρης αποδέσμευσε όλη την πίεση έπειτα από δευτερόλεπτα στο δεύτερο ημίχρονο καθώς βρήκε ανοιχτό τον Βόλο και τον τιμώρησε γιατί λειτούργησε υποδειγματικά στο transition παιχνίδι.

Ο Μαντσίνι έκανε την πρώτη αλλά και την τελευταία πάσα (!) στον Μάνου Γκαρθία ο οποίος μπήκε στην περιοχή και εκτέλεσε από πλάγια θέση τον Κλέιμαν (1-0, 46’).

Αυτό το γκολ άλλαξε το πλάνο του Κώστα Μπράτσου καθώς έριξε στο παιχνίδι τον επιθετικογενή Γκάτζι και η ομάδα του πήρε μέτρα στο γήπεδο ψάχνοντας την ισοφάριση.

Αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Μάνου Γκαρθία ο οποίος στο 59’ έδωσε εξαιρετικά στον Γκρέι αλλά ο Τζαμαϊκανός αστόχησε από το ύψος του πέναλτι.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ισπανός αποφάσισε να τελειώσει μόνος του τη φάση αφήνοντας «άγαλμα» τον Κλέιμαν καθώς ο τερματοφύλακας του Βόλου δεν περίμενε την εκτέλεση του Ισπανού και κυρίως στη γωνία που την έστειλε (2-0, 60’).

Στο 66’ ο Άρης ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Γκρέι από τον Εσκοβάλ σε μία φάση όπου στο ξεκίνημα η μπάλα χτύπησε στο χέρι του αμυντικού του Βόλου, στη συνέχεια σ’ αυτό του Γκρέι για να ακολουθήσει η ανατροπή του τελευταίου. Ο Κατοίκος υπέδειξε επιθετικό φάουλ και συμφώνησε μαζί του ο Γκάμαρης στο VAR.

Σουτ μπανάνα και χατ τρικ!

Ο Μάνου Γκαρθία τελειοποίησε τη φανταστική εμφάνισή του μ’ ένα ακόμη υπέροχο γκολ στο 73’ καθώς ο Άρης ήταν και πάλι στην transition επίθεση και ο Ισπανός με σουτ μπανάνα έξω από την περιοχή άφησε για δεύτερη φορά άγαλμα τον Κλέιμαν κάνοντας το 3-0.

Ο Ισπανός παρέμεινε στο παιχνίδι στο… κύμα αλλαγών του Άλαν Πάρντιου έχοντας κατά νου και τον αγώνα με τον Ολυμπιακό για το Novibet Κύπελλο Ελλάδας.

Μετά από ένα σημείο και ο Βόλος συμβιβάστηκε με το αποτέλεσμα. Στο προηγούμενο διάστημα οι Θεσσαλοί προσπάθησαν να φτιάξουν φάση αλλά δεν το πέτυχαν καθώς περιορίστηκαν σ’ ένα σουτ του Λούνα στο 51’.

Ημιτελείς και τσαπατσούληδες στην τελική πάσα ουσιαστικά δεν απείλησαν τον Άρη. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι απείλησαν με δύο κεφαλιές τον Φαμπιάνο, Μαζικού στο τελευταίο δεκάλεπτο. Επί της ουσίας δεν άλλαξε κάτι και ο Άρης πήρε μια νίκη που είχε ανάγκη.

ΑΡΗΣ (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Εμπακατά (22’ Οντουμπάτζο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Ντουκουρέ, Νταρίντα (68’ Ετέμπο), Μάνου Γκαρθία (80’ Ιτούρμπε), Μαντσίνι (80’ Μαζικού), Ματέο Γκαρσία (80’ Ροντρίγκες), Γκρέι (80’ Ιτούρμπε).

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Ροντρίγκο, Πίρινεν, Λούνα (68’ Αρούνα Σι), Μεταξάς (57’ Γκάτζι), Μπαριέντος, Μεθκίδα (68’ Πιρές), Τσιρίνος, Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς (84’ Κούτσιας)