Sports

Στίβος: Νέο χρυσό μετάλλιο – Κυπελλούχος Ευρώπης στον ακοντισμό η Ελίνα Τζένγκο

Μετά το πρωτάθλημα Ευρώπης που κέρδισε το περασμένο καλοκαίρι στη Γερμανία η Ελίνα Τζένγκο θριάμβευσε και στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρίψεων που διεξάγεται στην Λεϊρία της Πορτογαλίας.

Η νεαρή αθλήτρια του ακοντισμού κέρδισε άλλο ένα χρυσό μετάλλιο έχοντας κορυφαία βολή στα 63,65μ! Την βολή αυτή πέτυχε με την 6η της προσπάθεια.

Ξεκίνησε από τα 53,47μ, πήγε με την 2η στα 61,78μ και στην 3η έκανε 57,30μ. Η 4η ήταν άκυρη και η 5η μετρήθηκε στα 58,36 μ.

Στη δεύτερη θέση ήταν η Μαρίγια Βουσένοβιτς (Σερβία) με 60,65 μ., με την συμπατριώτισσα της Αντριάνα Βιλάγκος να κλείνει την τριάδα με 59,83 μέτρα.

Νωρίτερα η Αφροδίτη Μανιού στο Β’ γκρουπ του ακοντισμού κατέλαβε την 4η θέση καθώς είχε βολή στα 55,50 μ., με την Σιγκρίντ Μπόγκε από τη Νορβηγία να είναι πρώτη με 58,63 μέτρα.

Στη σφαιροβολία και στο Β΄ γκρουπ η Μαρία Μαγκούλια ήταν στην όγδοη θέση με βολή στα 14,39 μ. με την Αμάντα Νγκαντού-Ντουμπά από τη Γαλλία να είναι πρώτη με 15,98 μέτρα.