Ποδόσφαιρο

Σπουδαία νίκη του Άρη, με ωραία μπάλα, έκανε το 3-1 κόντρα στα Γιάννενα

Σπουδαία νίκη του Άρη επί του ΠΑΣ Γιάννενα με 3-1 και μάλιστα με ανατροπή, αφού οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν πολύ νωρίς στο σκορ, έχασαν κι άλλη μεγάλη ευκαιρία, αλλά αμέσως μετά οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν πλήρως και πήραν πανάξια τη νίκη, πετυχαίνοντας τρία γκολ, με ηγέτη τον Νταρίντα και “ζωγράφο” τον Καμάτσο, που έδωσε δυο ασίστ.

Με τη νίκη αυτή, ο Άρης μπαίνει στα πλέι οφ ως πέμπτος, κάτι που επιδίωκε να κάνει, αλλά αυτό που πρέπει να σημειωθεί είναι ότι και η απόδοση των κιτρινόμαυρων ήταν πάρα πολύ καλή, ειδικά μετά το 15ο λεπτό του αγώνα, όταν άρχισαν να βρίσκουν τα “πατήματά” τους.

Με το ξεκίνημα του αγώνα, ο Άρης πέτυχε γκολ, αλλά αυτό ακυρώθηκε σωστά, γιατί ο Μπράμπετς μπήκε (κακώς) στη φάση, μετά την κεφαλιά του Ντουκουρέ που έστειλε τη μπάλα προς τα δίχτυα του ΠΑΣ και έτσι ο ρέφερι το ακύρωσε.

Σα να μην έφτανε αυτό, ότι ακυρώθηκε γκολ των γηπεδούχων, στην πρώτη επίθεση του ΠΑΣ, έρχεται και η “ψυχρολουσία” με το 0-1 από το κοντινό σουτ του Λιάσου, μέσα από την περιοχή του Άρη (7′).

Από εκείνο το σημείο άρχισε η πίεση από πλευράς Άρη, με τους παίκτες του ΠΑΣ να συνεχίζουν με το σύστημα των αντεπιθέσεων, να χάνουν σπουδαία ευκαιρία με τον Μέντες (18΄) και τον Άρη να προσπαθεί από τα πλάγια να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Τελικά, τη λύση έδωσε ο Νταρίντα, με καταπληκτικό συτρτό σουτ, βρίσκοντας χώρο και φέρνοντας το ματς στα ίσια (1-1), στο 26′, ουσιαστικά επιβραβεύοντας την προσπάθεια των συμπαικτών του.

Μετά το 0-1 πάντως, εάν εξαιρέσουμε την (μεγάλη) ευκαιρία του Μέντες, ο Άρης ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο παιχνίδι, έχασε ευκαιρίες και είχαν πολλή δουλειά τόσο ο Τσιντώτας, όσο και οι αμυντικοί της ομάδας του, που είχαν στόχο να κρατήσουν το 1-1 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, κάτι που τελικά δεν κατάφεραν, με υπογραφή Ματέο Γκαρσία.

Ο Αργεντινός εξτρέμ, με καταπληκτική κεφαλιά-ψαράκι, μετά από σέντρα του Καμάτσο, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Τσιντώτα για το 2-1 και την ανατροπή στο σκορ.

Η εξέλιξη αυτή ανέβασε στο ζενίθ την ψυχολογία των γηπεδούχων, που πήγαν πολύ πιο “απελευθερωμένοι” στα αποδυτήρια, αλλά τίποτε ακόμη δεν είχε τελειώσει.

Όλα όμως “καθάρισαν” με το γκολ του Καμαρά (58′) από έξοχη κάθετη πάσα του Καμάτσο (η δεύτερη στο παιχνίδι) και έτσι έγινε το 3-1, που θα μπορούσε να γίνει και 4-1 εάν δέκα λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης πλάσαρε πιο σωστά και δεν αποδεικνυόταν “κέρβερος” στη φάση ο Τσιντώτας.

Ο ΠΑΣ φαινόταν εντελώς ακίνδυνος και ο Τερζής έριξε στο ματς και τον Ιτούρμπε στα τελευταία 15 λεπτά, θέλοντας να “φρεσκάρει’ επιθετικά την ομάδα του και να ξεκουράσει τον Καμάτσο, που έκανε φοβερή δουλειά στη διάρκεια του αγώνα…

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κατοίκος, Βοηθοί: Μωυσιάδης, Νίκζας, 4ος: Τακίδης, VAR: Τσαγκαράκης, Νικολακάκης

ΑΡΗΣ: Σιαμπάνης, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Ντουκουρέ, Νταρίντα, Πάλμα, Ματέο Γκαρσία, Καμάτσο (75′ Ιτούρμπε), Καμαρά.

ΠΑΣ: Τσιντώντας, Σόρια, Eραμούσπε, Μπακαδήμας, Ράντου, Μπιλμπάο, Τζίμας, Ριένστρα, Λιάσος, Μορέιρα, Μπάλαν.