Ποδόσφαιρο

Σ.Αραβία: Με πέναλτι του Ρονάλντο στο 93′ η Αλ Νασρ, γλίτωσε την ήττα από την Αλ Φατέχ του Έλληνα προπονητή Γιώργου Δώνη

Η Αλ Φατέχ του Έλληνα προπονητή Γιώργου Δώνη πήρε ισοπαλία από την Αλ Νασρ του Κριστιάνο Ρονάλντο με σκορ 2-2, για το πρωτάθλημα της Σαουδικής Αραβίας.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη αναμέτρηση χωρίς νίκη για την ομάδα του Πορτογάλου σούπερ σταρ, μετά την ήττα-αποκλεισμό στο Σούπερ Καπ από την Αλ Ιτιχάντ με 3-1 στα ημιτελικά.

Η ομάδα του Δώνη προηγήθηκε με πανέμορφο τέρμα του Τέγιο στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο συνήθης ύποπτος Ταλίσκα (που πήρε κόκκινη στις καθυστερήσεις) «χτύπησε» ξανά για την ομάδα του Ριάντ με πλασέ στην κίνηση στο 42′.

Οι γηπεδούχοι πήραν, όμως, εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με τον Μπεντεμπκά στο 58′ με υπέροχο τελείωμα.

Στο 90’+3′ όμως, ο Κριστιάνο Ρονάλντο πήρε τη μπάλα από τα χέρια του Ταλίσκα για να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του, σημάδεψε σωστά και χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας.

Εκτός αυτού, ο Ρονάλντο σημάδεψε το δοκάρι νωρίτερα, ενώ είδε και γκολ του να ακυρώνεται λόγω οφσάιντ.