Sports

Ρώμη: Πέρασε στα προημιτελικά ο Τσιτσιπάς

Έφερε εις πέρας τη διπλή αποστολή του στη Ρώμη ο Στέφανος Τσιτσιπάς και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Internazionali BNL d’ Italia!

Τι κι αν χρειάστηκε να παίξει ένα απαιτητικό σετ κόντρα στο Λορέντζο Μουζέτι το μεσημέρι, εξαιτίας της βροχής της Δευτέρας;

Τι κι αν χρειάστηκε να περιμένει μέχρι τα… μεσάνυχτα για να ξαναμπεί στο court και να αντιμετωπίσει έναν ακόμα Ιταλό, μέσα στο «σπίτι» του;

Ο Στέφανος δεν καταλαβαίνει τίποτα! Νίκησε (και) τον Μουζέτι με 7-5, 7-5 σε 1 ώρα και 51 λεπτά και παρά τα μεγάλα εμπόδια, συνεχίζει την πορεία προς τον πρώτο φετινό του τίτλο.

Έναν τίτλο που θα του έδινε τεράστια ώθηση εν όψει Roland Garros (28/5), που είναι ένας από τους μεγάλους φετινούς του στόχους!

Τώρα, βέβαια, θα βρει απέναντί του έναν παίκτη, που του έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα στο παρελθόν: τον Μπόρνα Τσόριτς!

Ο 26χρονος Κροάτης (Νο.16) έβαλε φρένο στον Φάμπιαν Μαροζάν (που απέκλεισε στην προηγούμενη φάση τον Κάρλος Αλκαράθ), επικρατώντας με 3-6, 6-4, 6-3 σε 2 ώρες και 9 λεπτά.

Ο Τσόριτς είχε πετύχει τρεις σερί νίκες επί του Τσιτσιπά, πριν ο Έλληνας τενίστας… σηκώσει κεφάλι φέτος στο United Cup. Το head to head είναι 3-2 υπέρ του Μπόρνα, αλλά η πρώτη «νίκη» που σημείωσε ο Στεφ το 2018 στη Ρώμη ήρθε λόγω απόσυρσης στο πρώτο σετ.

Είναι, δηλαδή, ένας τενίστας που… του έχει πάρει τον αέρα και ο Στέφανος θα πρέπει να είναι έτοιμος ψυχολογικά την Πέμπτη (18/5).

Τέτοια θέματα, πάντως, δεν έχει με τον Μουζέτι, κόντρα στον οποίο έχει πλέον πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες! Ο 21χρονος Ιταλός (Νο.19) έκανε απόψε ό,τι μπορούσε, πάλεψε μέχρι το τέλος, αλλά υπάρχει διαφορά ποιότητας, ενώ σίγουρα παίζει ρόλο και το… παρελθόν.

Ο Στεφ έσπασε αμέσως τον αντίπαλό του και πέρασε μπροστά με 3-0, αλλά αντί να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες του (0/3) και να προηγηθεί με διπλό μπρέικ, είδε τον νεαρό Ιταλό να μετατρέπει το 4-1 σε 4-4 και να «ζωντανεύει» το Campo Centrale.

Είχε, όμως, το πλεονέκτημα να σερβίρει πρώτος και οι μπάλες έγιναν πολύ βαριές για τον Μουζέτι στο 6-5, με αποτέλεσμα να γίνει το καθοριστικό μπρέικ και ο Στεφ να «γράψει» το 1-0.

Χαλάρωσε, βέβαια, στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ και ο Μουζέτι σημείωσε μπρέικ, για να προηγηθεί με 0-2 και 1-3. Ο Στεφ, ωστόσο, είχε την απάντηση στο έκτο γκέιμ (3-3) και πίεσε αφόρητα στο 4-5, όπου έχασε συνολικά τέσσερα ματς πόιντ (τα τρία συνεχόμενα).

Ο Μουζέτι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και στο 5-6, αλλά αυτή τη φορά ο Στεφ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Έβγαλε μεγάλη επιστροφή με το backhand στο πέμπτο ματς πόιντ του και σφράγισε την πρόκριση στην οκτάδα, επιβεβαιώνοντας ότι δεν χάνει φέτος όταν πάρει το πρώτο σετ. Συγκεκριμένα, έχει 23/23!

Είναι η τρίτη σερί χρονιά που περνάει στην οκτάδα της διοργάνωσης (τέταρτη συνολικά) και θα παίξει στον 20ο Masters προημιτελικό του!

Οι άλλοι προημιτελικοί του τουρνουά είναι Τζόκοβιτς-Ρούνε, Σερούντολο-Ρουντ (17/5) και Χάνφμαν-Μεντβέντεφ (18/5).

Στις γυναίκες το ένα ζευγάρι των ημιτελικών είναι Καλίνινα-Κουντερμετόβα και το δεύτερο θα βγει την Τετάρτη (17/5) από τα ματς Σβιόντεκ-Ριμπάκινα και Οσταπένκο-Μπαντόσα.

Η Καλίνινα λύγισε τη Χαντάντ Μάια με 6-7(2), 7-6(6), 6-3 στον μεγαλύτερο σε διάρκεια αγώνα της WTA για τη φετινή σεζόν

(3 ώρες και 41 λεπτά) και αυτός είναι και ο λόγος που το ματς του Στεφ άρχισε λίγο πριν τα μεσάνυχτα τοπική ώρα και τελείωσε 01.43!