Ποδόσφαιρο

Η Λίβερπουλ επικράτησε 2-0 της Τσέλσι για την 2η αγωνιστική της Premier League (που έπαιξε με 10 σε ολόκληρο το β’ μέρος) στο Λονδίνο με δύο τέρματα του Μανέ και έκανε το «2×2» – Χαμένο πέναλτι για τους «μπλε» στο 75

Πήρε εντυπωσιακά τον τίτλο, έγραψε άπειρα ρεκόρ. Ωστόσο, η φετινή Λίβερπουλ δηλώνει ξεκάθαρα ότι δεν θα σταματήσει σε αυτά, αλλά θα τα διευρύνει όσο πάει.

Οι Reds πέρασαν εύκολα με 2-0 από το «Στάμφορντ Μπριτζ», σε ένα ματς που υποτίθεται ότι θα ήταν σημαντικά ζόρικο, μα το καθάρισαν με τη βοήθεια και της Τσέλσι, η οποία τα έκανε όλα λάθος.

Ο Κώστας Τσιμίκας έμεινε στον πάγκο, ενώ ο Τιάγκο μπήκε στο β’ μέρος και έδειξε ότι θα γίνει άμεσα αφεντικό στη μεσαία γραμμή των πρωταθλητών.

Το παιχνίδι δεν είχε φάσεις και ρυθμό, αλλά όλα άλλαξαν στο 45’ όταν ο Κρίστενσεν ανέτρεψε από πίσω τον Μανέ και δικαίως αποβλήθηκε.
Με ο ξεκίνημα της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι έστησαν πολιορκία και σύντομα δικαιώθηκαν, καθώς ο Μανέ σκόραρε δύο φορές σε τέσσερα λεπτά.

Πηγή: Premier League, Τσέλσι-Λίβερπουλ 0-2: «Άλωσαν» το Στάμφορντ Μπριζ οι κόκκινοι – Δείτε τα γκολ