Ποδόσφαιρο

La Liga: «Διπλό» στη Μαδρίτη η Μπαρτσελόνα, 1-0 την Ατλέτικο και μόνη στην κορυφή -Αποτελέσματα και βαθμολογία

Το πρωτάθλημα έχει ακόμα πολύ, πολύ δρόμο, αφού δεν έχει ολοκληρωθεί ούτε καν ο πρώτος γύρος.
Αλλά με νίκες όπως αυτή στην έδρα της Ατλέτικο Μαδρίτης (1-0), χωρίς μάλιστα τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, η Μπαρτσελόνα δείχνει ικανή να κατακτήσει τον τίτλο της La Liga για πρώτη φορά μετά από τέσσερα χρόνια.

Οι Μπλαουγκράνα έδειξαν χαρακτήρα στο «Μετροπολιτάνο», άφησαν την Ρεάλ Μαδρίτης στο -3, με την Ατλέτικο να μένει αυτή την στιγμή εκτός της πρώτης τετράδας, πίσω από τις εξαιρετικές Ρεάλ Σοσιεδάδ και Μπέτις.

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε, χωρίς τον τιμωρημένο Μάριο Ερμόσο, ξεκίνησε στην ενδεκάδα τον νεαρό μέσο Κάρλος Μπάριος, παίκτη – αποκάλυψη της σεζόν για μια Ατλέτικο που είχε Αντουάν Γκριεζμάν και Ζοάο Φέλιξ στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Τσάβι, χωρίς τους τιμωρημένους Λεβαντόφσκι και Τζόρντι Άλμπα, ξεκίνησε Ανσού Φατί και Αλεχάντρο Μπάλντε αντίστοιχα, βάζοντας τέσσερις μέσους για να επιδιώξει να ελέγξει την κυκλοφορία της μπάλας και μαζί τον ρυθμό του αγώνα.

Πέδρι, Γκάβι, Ντεμπελέ και 0-1

Απόλυτα ισορροπημένο το πρώτο 20λεπτο, με τον Μαρκ – Αντρέ Τερ Στέγκεν να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια το σουτ του Μπάριος, το πρώτο της αναμέτρησης μετά από το πρώτο πεντάλεπτο.

Η Μπάρτσα, η οποία απάντησε με σουτ του Αντρέας Κρίστενσεν που μπλόκαρε επίσης εύκολα ο Γιάν Όμπλακ, πήρε με το πέρασμα των λεπτών την μπάλα, εκμεταλλευόμενη και λάθη της Ατλέτικο στην κυκλοφορία.

Οι Ροχιμπλάνκος επιχείρησαν σιγά σιγά να βγουν από το καβούκι τους, αλλά αυτή η τόλμη τους… τιμωρήθηκε δύο λεπτά μετά την συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου.
Ο Πέδρι, στον οποίο ο Σιμεόνε είχε βάλει σχεδόν μαν – του – μαν τον Ναουέλ Μολίνα (!), έκανε εξαιρετική κάθετη κίνηση, μπήκε στην περιοχή, γύρισε παράλληλα στον Γκάβι και αυτός έστρωσε στον Ουσμάν Ντεμπελέ, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ για τους Μπλαουγκράνα για το 0-1.

Ευκαιρίες η Ατλέτικο, δοκάρι ο Ντεμπελέ
Η Ατλέτικο, η οποία διαμαρτυρήθηκε έντονα ζητώντας επιθετικό φάουλ του Γκάβι στον Ρεϊνίλδο στη φάση του γκολ (το VAR το εξέτασε, αλλά δεν έδειξε κάτι), ανέβασε την αγωνιστική της ένταση, ψάχνοντας την ισοφάριση πριν από την ανάπαυλα.

Και έφτασε κοντά σε τέσσερις περιπτώσεις: Σε σουτ του Μάρκος Γιορέντε που βγήκε κόρνερ μετά από κόντρα στον Ρόναλντ Αραούχο (31’), σε κεφαλιά του Χοσέ Μαρία Χιμένες που έγλυψε το δοκάρι της καταλανικής εστίας (33’), μακρινό σουτ του Μολίνα που έφυγε άουτ (37’) και, κυρίως, σε σουτ του Γκριεζμάν που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Τερ Στέγκεν (42’).

Η Ατλέτικο μπήκε δυνατά και στην επανάληψη, πιέζοντας ψηλά και απειλώντας την εστία της Μπάρτσα με σουτ των Ζοάο Φέλιξ και Γκριεζμάν που έφυγαν άουτ, με τον Τσάβι να «απαντάει» με διπλή αλλαγή και την είσοδο των Φρανκ Κεσιέ και Φεράν Τόρες αντί των (μάλλον αρνητικών) Ντε Γιονγκ και Φατί.

Και, παρ’ ότι στο δημιουργικό παιχνίδι ειδικά ο Κεσιέ δεν μπορεί να προσφέρει πολλά, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άγγιξαν το γκολ, όταν ο Ντεμπελέ έμεινε μόνος του στη περιοχή της Ατλέτικο ύστερα από μπαλιά του Ζιλ Κουντέ και λάθος του Ρεϊνίλδο, αλλά το σουτ του, ύστερα από κόντρα στον Στέφαν Σάβιτς, σταμάτησε στο δοκάρι της ερυθρόλευκης εστίας.

Ο Σιμεόνε προχώρησε και αυτός σε διπλή αλλαγή (Ζοφρουά Κοντογκμπιά και Άλβαρο Μοράτα αντί των Μπάριος και Γιανίκ Καρασκό), με την Ατλέτικο να ψάχνει διαρκώς τον τρόπο για να φτάσει στην ισοφάριση.

Και την άγγιξε εκ νέου σε σουτ του Γιορέντε που δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει ο Τερ Στέγκεν, με τον Γερμανό να τα καταφέρνει τελευταία στιγμή και με διπλή προσπάθεια, προτού προλάβει ο Μοράτα να πάρει το… ριμπάουντ.

Την κράτησε όρθια ο Αραούχο

Ο κεφάτος Ντεμπελέ έχασε νέα ευκαιρία με διαγώνιο σουτ που έφυγε άουτ, με τον διαιτητή να ακυρώνει ορθά γκολ της Μπάρτσα για οφσάιντ του «σκόρερ» Φεράν και τον Σιμεόνε να παίζει τα ρέστα του με την είσοδο των Τομάς Λεμάρ – Άνχελ Κορέα και τον Τσάβι να κάνει μια «τολμηρή» αλλαγή, με την είσοδο του Ραφίνια αντί του Γκάβι.

Γεμάτο ένταση το φινάλε, με Σάβιτς και Φεράν να πιάνονται στα χέρια στη διάρκεια μιας μονομαχίας και τον διαιτητή να αποβάλλει ορθά και τους δύο με απευθείας κόκκινη κάρτα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Καθοριστικός και πάλι ο Αραούχο, ο οποίος στο 94’ έβγαλε την μπάλα κάτω από τα δοκάρια σε προσπάθεια του Γκριεζμάν, ο οποίος προσπάθησε ανεπιτυχώς να πληγώσει την πρώην ομάδα του, η οποία δεν έχει χάσει ΠΟΤΕ σε επίσημο παιχνίδι όταν σκοράρει ο Ντεμπελέ: 31 νίκες και έξι ισοπαλίες σε 37 παιχνίδια!

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ – Μολίνα, Σάβιτς, Χιμένες, Ρεϊνίλδο (81’ Ρεγιλόν) – Γιορέντε, Κόκε (74’ Λεμάρ), Μπάριος (64’ Κοντογκμπιά), Καρασκό (64’ Μοράτα) – Γκριεζμάν, Ζοάο Φέλιξ (74’ Κορέα).

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν – Κουντέ, Αραούχο, Κρίστενσεν, Μπάλντε (81’ Μάρκος Αλόνσο) – Γκάβι (73’ Ραφίνια), Μπουσκέτς (81’ Σέρτζι Ρομπέρτο), Ντε Γιονγκ (57’ Κεσιέ) – Ντεμπελέ, Φατί (57’ Φεράν Τόρες), Πέδρι.