Μπάσκετ

Κύπελλο μπάσκετ, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-65: Ποιο εύκολα δεν γίνεται – Παίζει τελικό με το Περιστέρι

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε με 81-65 του Παναθηναϊκού, στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό της διοργάνωσης, που διεξάγεται στα «Δύο Αοράκια».

Στον τελικό οι Πειραιώτες θα αντιμετωπίσουν το Περιστέρι, το οποίο επιβλήθηκε νωρίτερα με 77-65 της ΑΕΚ.

Μπορεί ο ημιτελικός στο Ηράκλειο να ξεκίνησε με τις καλύτερες προδιαγραφές όσον αφορά το ενδιαφέρον για τον τελικό νικητή, αλλά ένα πεντάλεπτο στην 3η περίοδο έμελλε να κάνει τον Ολυμπιακό κυρίαρχο του παιχνιδιού!

Με συνεχόμενα τρίποντα από τους Αζάια Κάνααν και Κώστα Παπανικολάου, οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν ένα φοβερό σερί 17-0 με το οποίο έφτασαν στις 11 συνεχόμενες νίκες απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο και συνάμα «τσέκαραν» το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής (19/2, 19:15) όπου θα διεκδικήσουν το τρόπαιο απέναντι στο Περιστέρι bwin του… γνώριμου, αλλά πλέον… αντίπαλου, Βασίλη Σπανούλη.

Αν και οι Κάνααν (14π., 3/7τρ.), Παπανικολάου (15π., 5/5τρ.) ήταν εκείνοι που «άνοιξαν» την «ψαλίδα» της διαφοράς βάζοντας τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού, εκείνος που αποτέλεσε την «σταθερή αξία» για ένα ακόμη ματς δεν ήταν άλλος από τον Σάσα Βεζένκοβ, ο οποίος «γέμισε» για άλλη μια φορά τη στατιστική του με 22 πόντους (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές), 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και… 33 ranking.

Το ματς
Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο πεντάλεπτο του αγώνα (8-10 ο Παναθηναϊκός), με τις δύο ομάδες να ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές στις… δικές τους ρακέτες. Πάρις Λι και Ντέρικ Γουίλιαμς είχαν πετύχει και τους 10 πόντους της ομάδας τους με 4/5 εντός παιδιάς ενώ όλοι υπόλοιποι συμπαίκτες τους είχαν 0/6 σουτ, με τον Μπέικον να είχε τα 0/3. Στον αντίποδα ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν στο ξεκίνημα του αγώνα να κυκλοφορήσει τη μπάλα σύμφωνα με τις… συνήθειές του έχοντας υποπέσει σε 3 γρήγορα λάθη.

Οι «πράσινοι» ναι μεν προηγήθηκαν με 10-14 στο 7′ αλλά ένα γρήγορο σερί 8-0 δια χειρός Σάσα Βεζένκοβ έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 18-14 στο 1:46 για τη λήξη της 1ης περιόδου, αλλάζοντας εντελώς το μομέντουμ του αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-19 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και αυτό χάρη στον Βεζένκοβ ο οποίος είχε σημειώσει τους 14 πόντους της ομάδας του με 5/6 σουτ και 2/2 βολές.

Με τον Πάρις Λι να συνεχίζει το εξαιρετικό του παιχνίδι και τον Γιώργο Παπαγιάννη να μπαίνει στην εξίσωση του αγώνα και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε επιμέρους 14-7 και πήρε εκ νέου τα ηνία στο σκορ με 29-33 στο 15′. Έκτοτε ο Μπέικον προσπάθησε να το… πάρει πάνω του, αστοχούσε στο ένα isο μετά το άλλο (0/7 δίποντα!) και οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 6-0 από τρίποντα των Σλούκα και Λαρεντζάκη ανέκτησε το προβάδισμα με 35-33 στο 17′. Όμως η άμυνα των «πρασίνων» ήταν εκείνη που πρωτοστάτησε στην τελευταία στροφή του ημιχρόνου καθώς βοήθησε την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς να πραγματοποιήσει σερί 7-0 για το 35-40 του ημιχρόνου.

Στο πρώτο μισό του ματς οι «πράσινοι» είχαν 10/22 δίποντα (σ.σ. 0/7 ο Μπέικον και 10/15 όλοι οι υπόλοιποι!), 5/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 13-3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 τάπα και 6 λάθη με πρώτους σκόρερ τους Λι (12π., 4/6 σουτ, 2ασ.) και Παπαγιάννη (7π., 3/3 σουτ). Οι «ερυθρόλευκοι» από τη μεριά τους είχαν μετρήσει 6/9 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 8/8 βολές, 13-1 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες και 9 λάθη στο σύνολο. Ο Βεζένκοβ ήταν εκείνος που είχε ξεχωρίσει με 14 πόντους και 5/6 σουτ με 4 ριμπάουντ.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα καθώς στο πρώτο τρίλεπτο μέτρησε 0/10 εντός παιδιάς, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός και με ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ από το ημίχρονο, παίρνοντας το προβάδισμα με 52-40 ύστερα από δικό του σερί 17-0 με τρίποντα των Παπανικολάου και Κάνααν. Ο Μπέικον συνέχισε να… αστοχεί στα δίποντα με αποτέλεσμα να «ξυπνήσουν» στους «πράσινους» οι εφιάλτες από την τελευταία περίοδο του τελικού του 2022. Το επιμέρους σκορ ανέβηκε στο 20-1 για να εκτοξευθεί η διαφορά στο +14 (55-41) για τον Ολυμπιακό στο 27′.

Ουσιαστικά ήταν το διάστημα όπου ο Ολυμπιακός έκανε τα πάντα σωστά και ο Παναθηναϊκός τα πάντα… λάθος έχοντας εγκλωβιστεί από την εξαιρετική άμυνα των «ερυθρολεύκων» χάρη στην οποία βρέθηκε για πρώτη φορά και στο +17 (60-43) δύο λεπτά πριν από το τέλος του γ’ δεκαλέπτου. Η ομάδα του Ράντονιτς έμοιαζε να έχει «αδειάσει» και να ήταν ανήμπορη να αντιδράσει απέναντι στους Πειραιώτες, κάτι που φάνηκε και από την αστοχία και από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Έκτοτε το παιχνίδι μετατράπηκε σε «ερυθρόλευκη» υπόθεση καθώς δεν υπήρχε γυρισμός για τον Παναθηναϊκό. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός σκόραρε για πρώτη φορά εντός παιδιάς στην 3η περίοδο στα 55” πριν από το τέλος της με τρίποντο του Αγραβάνη για το 60-46.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε τίποτα απολύτως. Ουσιαστικά το ματς είχε κριθεί από το 3ο δεκάλεπτο, καθώς οι «πράσινοι» το μόνο που κατάφεραν ήταν να «ψαλιδίσουν» τη διαφορά έως τους 12 πόντους (72-60 στο 35′). Έκτοτε δεν υπήρχε ούτε η ενέργεια, ούτε η διάθεση, αλλά ούτε και η ψυχολογία για να αλλάξει κάτι δραστικό στο παιχνίδι. Η διαφορά των 12 πόντων έμεινε έως και το 38′ (76-64) για να λήξει ο προημιτελικός με

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-40, 64-50, 81-65