Ελλάδα

Ημιμαραθώνιος Αθήνας: Ο Π. Καραΐσκος ο μεγάλος νικητής για 5η χρονιά -Στις γυναίκες, η Ι. Παναγιωτοπούλου

O Παναγιώτης Καραΐσκος, αναδείχθηκε για ακόμη μία χρονιά νικητής του Ημιμαραθωνίου Αθήνας.

Ο αθλητής του Πανελληνίου, μετά το 13ο χιλιόμετρο ξέφυγε από τους αντιπάλους του και για πέμπτη φορά στην καριέρα του κέρδισε τον αγώνα που διεξάγεται παράλληλα με το πανελλήνιο πρωτάθλημα της απόστασης.

Τερμάτισε σε χρόνο 1 ώρα 7 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα, χάνοντας στις λεπτομέρειες το ρεκόρ διαδρομής (1:07.45).

Δεύτερος τερμάτισε ο Δημήτρης Τσάκαλος σε χρόνο 1 ώρα 8 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα, ενώ ο νικητής του μαραθωνίου τον Νοέμβριο, Χαράλαμπος Πιτσώλης, ακολούθησε στην τρίτη θέση με χρόνο 1:08.33.

Στις γυναίκες, η Ισμήνη Παναγιωτοπούλου επικράτησε με χρόνο 1:17.46, με την Βασιλική Κωνσταντοπούλου (1:18.28) και την Σταματία Νούλα (1:21.13) να ακολουθούν.