Thessalia Voice
Sports

Australian Open: Νέα «βασίλισσα» η Αρίνα Σαμπαλένκα με ανατροπή – Νίκησε 2-1 την Έλενα Ριμπάκινα

Η Αρίνα Σαμπαλένκα (Νο.5) κατέκτησε το πρώτο της Grand Slam στα 24 της χρόνια, έπειτα από μια μάχη 2 ωρών και 28 λεπτών ενάντια στην Έλενα Ριμπάκινα (Νο.25).

Η 24χρονη Λευκορωσίδα νίκησε την 23χρονη κάτοχο του Wimbledon 2022 με 2-1 σετ (4-6, 6-3, 6-4).

Ο τελευταίος πόντος και η αποθέωση:

Το πρώτο σετ αποτέλεσε ένα σχεδόν ιδανικό ξεκίνημα για τη 23χρονη από το Καζακστάν, η οποία κατάφερε να κάνει το 4-6 χωρίς να νιώσει ιδιαίτερη απειλή.

Στο δεύτερο σετ, όμως, η Λευκορωσίδα έβγαλε αντίδραση και παρότι σε αρκετά σημεία φάνηκε να νιώθει την πίεση του τελικού να την κατακλύζει, εν τέλει κατάφερε να σταθεί στο ύψος της και να φτάσει στο 6-3, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Το τρίτο και καθοριστικό σετ ήταν γεμάτο με ευκαιρίες και για τις δύο παίκτριες, αλλά τελικά η Σαμπαλένκα ήταν αυτή που κατάφερε να εκμεταλλευτεί μια εξ αυτών. Με το σκορ λοιπόν να δείχνει 3-3 και με τη Ριμπάκινα να κρατάει τις μπάλες, η Λευκορωσίδα κατόρθωσε να σπάσει το σερβίς της αντιπάλου της με κόπο και να πάρει το προβάδισμα (4-3).

Στη συνέχεια, η Σαμπαλένκα κράτησε το σερβίς της για να κάνει το 5-3 και παρότι η Ριμπάκινα κατάφερε να παραμείνει στο ματς για ένα ακόμα γκέιμ (5-4), η 24χρονη Λευκορωσίδα κράτησε με νύχια και με δόντια το προβάδισμα (που απειλήθηκε αρκετές φορές κατά το τελευταίο γκέιμ) για να φτάσει τελικά στο 6-4 και στο τρόπαιο.