Μπάσκετ

Euroleague, Ζάλγκιρις-Ολυμπιακός 72-74: Θριαμβευτής και στο Κάουνας – Παραμένει μόνος στην κορυφή

Xάρη σε καλάθι του Σάσα Βεζένκοφ έξι δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα με 74-72 από την έδρα της Ζαλγκίρις Κάουνας, συνεχίζοντας την προέλασή του στην εφετινή Euroleague.

Ο Ολυμπιακός πέρασε δια πυρός και σιδήρου από την έδρα την Ζαλγκίρις Κάουνας, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός πήρε την 21η νίκη σε 29 αγώνες της Euroleague.

Χωρίς τον Κώστα Σλούκα, ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε “νευρικός” στο τέλος του αγώνα, αλλά δύο μεγάλες άμυνες του Γιαννούλη Λαρεντζάκη και ένα μεγάλο σουτ του Βεζένκοφ, για τους 25 πόντους του Βούλγαρου φόργουορντ στο ματς, “απάντησαν” στην αντεπίθεση της Ζαλγκίρις.

Ο Ολυμπιακός έχασε για μία ακόμη φορά διψήφια διαφορά στην τελευταία περίοδο, αλλά έδειξε… μέταλλο στο φινάλε και έφθασε στην 21η του νίκη στη Euroleague, ρίχνοντας τους Λιθουανούς στο 15-14.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι και με τον Βεζένκοφ να φθάνει γρήγορα του 9 πόντους, πήρε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, αλλά η Ζαλγκίρις επανήλθε με “όπλο” τα τρίποντα και τα επιθετικά ριμπάουντ.

Οι Πειραιώτες “κόλλησαν” μάλιστα στην επίθεση και οι Λιθουανοί το εκμεταλλεύτηκαν για το 17-15 του 10λέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, η Ζαλγκίρις προηγήθηκε μάλιστα και με +5 (26-21), με τον Ολυμπιακό να τα έχει… σπάσει από το τρίποντο, αλλά η είσοδος των Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ άλλαξε την εικόνα.

Με συνεχόμενους πόντους των 2 παικτών, οι Πειραιώτες “έτρεξαν” σερί 7-0 και προσπέρασαν τους Λιθουανούς, καταφέρνοντας να “κλείσουν” το πρώτο ημίχρονο με υπέρ του +6 (40-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις ξεκίνησε πολύ δυνατά και έφερε το ματς στα ίσια, αλλά ο Ολυμπιακός “απάντησε” με ένα φοβερό σόου του Σάσα Βεζένκοφ.

Ο MVP της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ασταμάτητος στην τρίτη περίοδο και με 13 προσωπικούς πόντους οδήγησε την… εκτόξευση των Πειραιωτών, μέχρι το 61-49 του 30′.

Ο Ολυμπιακός επέτρεψε όμως στην Ζαλγκίρις Κάουνας να ξαναμπεί στο ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού “χαλάρωσε” στην άμυνα και οι Λιθουανοί “ζεστάθηκαν” από μακριά.

Με τον Σλούκα απόντα μάλιστα, έγιναν αρκετά λάθη και στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να περάσουν ακόμη και μπροστά στο σκορ.

Δύο βολές του ΜακΚίσικ όμως και δύο μεγάλες άμυνες του Λαρεντζάκη, έδωσαν την ευκαιρία στον Βεζένκοφ να κρίνει την αναμέτρηση, με το 9 δίποντό του σε 9 προσπάθειες στο ματς.