Μπάσκετ

Euroleague, Παναθηναϊκός-Φενέρμπαχτσε 88-94: Έχασε δικό του παιχνίδι!

Ο Παναθηναϊκός είχε το ροζ φύλο στα χέρια του, όμως από ένα λάθος του Λι, ο Γκούντουριτς ευστόχησε σε τρίποντο και στην παράταση ο Χέιζ (24π.) πήρε από το χεράκι τους συμπαίκτες του και τους οδήγησε στο διπλό με σκορ τάδε.

Πολύ καλοί για τους νικητές ήταν οι Γκούντουριτς (12π.) και Καλάθης (12π.), ενώ για το τριφύλλι οι Μπέικον (27π.) και Πονίτκα (14π., 12 ριμπ.) τα έδωσαν όλα, όμως έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Ουόλτερς, Γ. Καλαϊτζάκη, Μπέικον, Ουίλιαμς και Γκουντάιτις, ενώ οι πρώτοι πέντε για την Φενέρμπαχτσε ήταν οι Καλάθης, Γκούντουριτς, Μπίρσεν, Χέιζ και Αντετοκούνμπο.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε όντας ευάλωτος στην άμυνα και είδε την Φενέρμπαχτσε να προηγείται με 1-6 στο 2’. Η απάντηση των «πρασίνων» ήταν ένα σερί 7-0 μέσα σε ενάμιση λεπτό περίπου, που έκλεισε με τρίποντο του Μπέικον για το 8-6 στο 5’, την ώρα που ο Αντετοκούνμπο είχε καθίσει στον πάγκο με δύο γρήγορα φάουλ. Η επιστροφή του «τριφυλλιού» στο παιχνίδι είχε να κάνει με την καλύτερη προσωπική άμυνα και κυρίως την ενέργεια που είχαν οι παίκτες του Ράντονιτς, αλλά και τα διπλάσια ριμπάουντ (8-4) που τους επέτρεψαν να προηγούνται με 14-13 στο 9’. Ο Παναθηναϊκός διατήρησε την βραχεία κεφαλή που είχε πάρει μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (19-18), αφού νωρίτερα ο Παπαγιάννης είχε βρει το στόχο από τα 6,75.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Λι, Ουόλτερς και τον Πονίτκα στην πεντάδα του, αφού ο Ράντονιτς επέλεξε δύο χειριστές και τον Πολωνό για καλύτερη κυκλοφορία μπάλας και ευκολότερη δημιουργία. Στην πράξη όμως ο Μαυροβούνιος τεχνικός δε δικαιώθηκε, αφού τα λάθη (8 στον αριθμό) πλήγωναν τους γηπεδούχους, δίνοντας την ευκαιρία στην Φενέρμπαχτσε να προηγηθεί με 22-24 στο 13’. Η Φενέρμπαχτσε άνοιξε τη διαφορά στο +5 (29-34 στο 17’), αλλά δια χειρός Μπέικον ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 6-0, προσπερνώντας με 35-34 στο 18’, εκμεταλλευόμενος και κάποια εύκολα λάθη των φιλοξενούμενων που έφτασαν τα 8, ενώ οι «πράσινοι» είχαν 11! Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 39-36 σε ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες, αλλά και αστοχία από την πλευρά των «πρασίνων» με 10/19 δίποντα και 7/13 βολές, αλλά και 4/9 τρίποντα.

Οι «πράσινοι» μπήκαν με την απαιτούμενη συγκέντρωση στο τρίτο δεκάλεπτο και πήραν διαφορά έξι πόντων (46-40 στο 23’), παίρνοντας σημαντική βοήθεια από τον Γκουντάιτις που έδινε μάχες και στις δύο ρακέτες.

Τα λάθη εκατέρωθεν δεν είχαν σταματήσει, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις για την Φενέρ είχαν μετουσιωθεί σε κλεψίματα και κάπως έτσι η τουρκική ομάδα ισοφάρισε εκ νέου σε 49-49 στο 27’, έχοντας ήδη διψήφιους τους Μότλεϊ και Χέιζ (11 πόντους αμφότεροι).

Μόλις η Φενέρμπαχτσε έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ο Παναθηναϊκός απάντησε με δύο σερί τρίποντα από Ουίλιαμς και Λι (55-49 στο 28’).

Οι παίκτες του Ράντονιτς στην τελική ευθεία της περιόδου πρόσθεσαν ακόμα περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι τους και με μπροστάρη στην επίθεση τον Μπέικον έκλεισαν την περίοδο στο +8 (59-51), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς μέχρι εκείνο το σημείο.

Οι γηπεδούχοι είχαν κακές επιλογές στις αρχές της τέταρτης περιόδου, ο Έντουαρντς από την άλλη μεριά, ήταν καθοριστικός για τη Φενέρ και ξαφνικά η διαφορά εκμηδενίστηκε με εφτά πόντους του κοντορεβυθούλη Αμερικανού.

Βέβαια τα επιθετικά ριμπάουντ του Παναθηναϊκού (21 στον αριθμό,), βοήθησαν τους πράσινους να σκοράρουν και να πάρουν μία ανάσα της τάξεως των έξι πόντων με τρίποντο βόμβα από τον Μπέικον.

Ο Έντουαρντς απάντησε με τον ίδιο τρόπο και το 68-65, κράταγε άπαντες σε αγωνία. Στη συνέχεια και οι δύθο αντίπαλοι σκόραραν με το τρίποντο του Καλάθη, να παγώνει το ΟΑΚΑ, καθώς το 74-73 με δύο λεπτά για τη λήξη, άφηνε όλα τα σενάρια ανοιχτά.

Ο Ματέους Πονίτκα ήταν καταλυτικός στις τελευταίες κατοχές, είτε ευστοχώντας σε βολές, είτε παίρνοντας ριμπάουντ.

Το σημαντικό της υπόθεσης πως ο ΠΑΟ δύσκολα θα έχανε μια υπερπολύτιμη νίκη, που θα του ανέβαζε την ψυχολογία και θα πήγαινε με ηρεμία στο ματς της ερχόμενης Παρασκευής με την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Ένα τραγικό λάθος του Λι, επέτρεψε στον Γκούντουριτς να ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων και το 78-78 πάγωσε όλο το γήπεδο. Στην τελευταία επίθεση οι Μπέικον και Πονίτκα απέτυχαν να σκοράρουν και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Χέιζ σημείωσε μεγάλο τρίποντο στην πρώτη επίθεση της Φενέρ, όμως απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο εξαιρετικός απόψε το βράδυ Πονίτκα.

Η συνέχεια είχε ένα καλάθι του Καλάθη και τρεις βολές από τον Παναθηναϊκό για το 84-83, όμως ο Γκούντουριτς έκανε το 84-85 με δύο λεπτά για τη λήξη του αγώνα.

Οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 85-87 χάρη σε καλάθι του Χέιζ, ενώ ο ίδιος με δύσκολο τρίποντο έγραψε το 85-90 και η ομάδα του έγινε φαβορί για τη νίκη.

Το τελικό 88-94 υπέρ της Φενέρ ήταν μερικώς άδικο για την ελληνική ομάδα, που αδίκησε τον εαυτό της, όμως οι λεπτομέρειες ήταν με το μέρος των Τούρκων.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-36, 59-51, 78-78, 88-94