Μπάσκετ

Euroleague, Παναθηναϊκός-Ερυθρός Αστέρας 75-66: Επιτέλους νίκη!

Ο Παναθηναϊκός ύστερα από έξι συνεχόμενες ήττες, κατόρθωσε να πάρει το ροζ φύλο αγώνα ενάντια στον Ερυθρό Αστέρα, τον οποίο κέρδισε με 75-66.

Εντυπωσιακός ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ βοήθησαν σε μεγάλο βαθμό οι Ουίλιαμς και Τόμας με 13 και 11 αντίστοιχα.

Για τους Σέρβους, που γνώρισαν οδυνηρή ήττα (είχαν στόχο τα playoff), οι Νέντοβιτς και Πετρούσεφ σημείωσαν από 12 πόντους.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε με 2-7 στο 3’, επιτιθέμενος κοντά στο καλάθι, «χτυπώντας» στην άμυνα πάνω στον Μποχωρίδη, ο οποίος κάθισε πολύ γρήγορα στον πάγκο, δίνοντας τη θέση του στον Πονίτκα. Το παιχνίδι ήταν κυρίως σκληρό, με τις δύο ομάδες να είναι επικεντρωμένες στην άμυνα. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στο προβάδισμα των Σέρβων και με… πολιορκητικό κριό τον Παπαγιάννη (6 πόντους) ισοφάρισε σε 7-7 στο 6’. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στο σερί του Παναθηναϊκού πίσω από τη γραμμή των 6,75, προσπερνώντας με 7-15 στο 9’, ενώ είχαν δυναμώσει την άμυνά τους. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους «πράσινους» στο -8 (9-17), σε μία φτωχή επιθετικά πρώτη περίοδο.

Ο Νέντοβιτς ξεκίνησε «ζεστός» από την πρώτη περίοδο και συνέχισε το ίδιο και στη δεύτερη στέλνοντας για πρώτη φορά τον Ερυθρό Αστέρα στο +11 (11-22 στο 12’). Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να μην έχει τον τρόπο να πλησιάσει και να αγχώσει τους Σέρβους, αφού μετρούσε 0/11 τρίποντα και έτσι εκείνοι διατηρούσαν το προβάδισμα παγιώνοντας μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους (17-26 στο 15’). Ο Παπαγιάννης (9 πόντους) ήταν η μοναδική απειλή για το καλάθι των φιλοξενούμενων και όσο ήταν δυνατό οι «πράσινοι» φρόντιζαν να «ταΐζουν» τον αρχηγό. Με καλάθι και φάουλ ο Μεγαρίτης σέντερ μείωσε σε 20-26 (στο 16’), αλλά η κακή επικοινωνία των παικτών του Σερέλη στην άμυνα ήταν καταδικαστική, βοηθώντας τον… σούπερ Νέντοβιτς να φτάσει τους 10 προσωπικούς πόντους, να ολοκληρώσει σερί 7-0 και να γράψει το 22-33 στο 17’. Ο Παναθηναϊκός έμεινε πίσω ακόμα και με -13 (22-35 στο 18’), αντέδρασε προσωρινά με σερί 5-0 (27-35), αλλά και πάλι η προβληματική άμυνα επέτρεψε στον Ερυθρό να κάνει το 27-40 στο 19’. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό πίσω στο σκορ με 29-42, αφού το -13 διατηρήθηκε.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με μαζεμένα λάθη για τον Παναθηναϊκό, τα οποία έδωσαν την ευκαιρία στον Ερυθρό Αστέρα να ξεφύγει με +15 (31-46 στο 23’). Τα μαζεμένα λάθη σε συνδυασμό με την προβληματική αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων έφεραν το 37-53 στο 25’, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας φαινόταν να ελέγχει απόλυτα το ματς. Ο Παπαγιάννης παρέμενε η μοναδική αξιόπιστη πηγή σκοραρίσματος. Ο Έλληνας ψηλός φτάνοντας τους 13 πόντους (5 ριμπάουντ) σήμανε την «πράσινη» αντεπίθεση, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει αρχικά στο -10 (44-54), το οποίο στη συνέχεια έγινε 49-54 (στο 29’), κάτι που έβαλε στην εξίσωση του αγώνα και τον κόσμο. Ο Αστέρας φαινόταν να έχει αιφνιδιαστεί πλήρως από την «πράσινη» επιστροφή που σταμάτησε με το τέλος της τρίτης που βρήκε τον Παναθηναϊκό να απέχει από τον Ερυθρό Αστέρα τρεις πόντους (52-55).

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να πιστεύει στη νίκη και με πέντε αναπάντητους πόντους, πήρε το προβάδισμα με 59-55, χάρη σε τρίποντο του Νέιτ Ουόλτερς. Ο Ντόμπριτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο και ξαφνικά είχαμε ένα ντέρμπι ολκής στο ΟΑΚΑ, όπου στην εξίσωση του αγώνα είχε μπει και ο κόσμος. Ο Γκριγκόνις ευστόχησε σε πολύ δύσκολο σουτ, έδωσε αέρα ξανά τεσσάρων πόντων στην ομάδα του, όμως με πέντε λεπτά ν’απομένουν για τη λήξη, τα πάντα μπορούσαν να συμβούν. Το τριφύλλι έβγαζε πολύ ενέργεια στο παρκέ, οι Λι και Ουίλιαμς επέστρεψαν καλύτερο και το 67-58, έκανε τον ΠΑΟ ν’ άναπνεύσει αγωνιστικά και ψυχολογικά. Οι γηπεδούχοι είδαν τους Σέρβους να μην μπορούν να σκοράρουν και με ευστοχία στις βολές, πήραν μία νίκη (75-66), που θα τους τονώσει ψυχολογικά, ενόψει του αιώνιου ντέρμπι σε δέκα μέρες.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 29-42, 52-55, 75-66