Thessalia Voice
Μπάσκετ

Euroleague, Μονακό-Ολυμπιακός 64-60: Πάλεψε αλλά ηττήθηκε

Η Μονακό διπλασίασε τις νίκες της επί του Ολυμπιακού αφού επικράτησε και στο γήπεδό της με 64-60.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν σπουδαία άμυνα, όμως η επίθεσή τους μετά το 14′ της αναμέτρησης σταμάτησε να λειτουργεί, πρωταγωνίστησε η αστοχία και τα λάθη με αποτέλεσμα την ήττα.

Πάντως παρά τα άσχημα στατιστικά, οι παίκτες του Μπαρτζώκα εξάντλησαν τα περιθώρια και διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η άμυνα των παικτών του δυσκόλευε τους γηπεδούχους να βρουν τον δρόμο για το καλάθι ενώ στην άλλη πλευρά ο Παπανικολάου με 5 δικούς του πόντους έκανε το 2-9 (4′). Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιζαν συγκλονιστική άμυνα και είχαν απενεργοποιήσει εντελώς τον Τζέιμς τον οποίο οδηγούσαν σε άστοχα σουτ και λάθη. Ο Φαλ πήρε μπάλες στην επίθεση ανεβάζοντας κι άλλο τη διαφορά (4-16, 8′).

Ο Ολυμπιακός μπορεί στην επίθεση να ήταν άστοχος από τα 6.75, όμως είχε την υπομονή να ακουμπήσει τη μπάλα στους ψηλούς τους. Ο Μπλακ αντικατέστησε επάξια τον Φαλ και η διαφορά πήγε στο +14 (10-24, 13′).

Ο Τζέιμς βρήκε ρυθμό και με 3/3 τρίποντα έδωσε σημαντική ανάσα στη Μονακό, όμως οι «ερυθρόλευκοι» δε σάστισαν και παρέμειναν μπροστά με ικανοποιητική διαφορά (19-28, 15′). Ο Πίτερς με 2/2 τρίποντα βοήθησε στο να μη χαθεί η ηρεμία στο ξέσπασμα των Μονεγάσκων (22-34, 17′). Η Μονακό πάντως τελείωσε καλύτερα το ημίχρονο και με σερί 9-0 χάρη σε Τζέιμς και Οκόμπο πήγε στα αποδυτήρια έχοντας μειώσει σε 31-34.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο όπως τελείωσε το πρώτο, με αρκετά λάθη και πολλά άστοχα σουτ τριών πόντων υπό καλές προϋποθέσεις. Η Μονακό προσπέρασε με 39-36 (23′) και 43-39 (26′), με την άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα να ήταν αυτή που τον διατηρούσε κοντά στο σκορ

Στο μπάσκετ όμως πρέπει να βάλεις καλάθι για να νικήσεις και οι Πειραιώτες είχαν αποκτήσει σημαντικό πρόβλημα στην μπροστινή πλευρά του γηπέδου με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 46-42.

Στην τελευταία περίοδο το κάρφωμα του ΜακΚίσικ στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 48-45, αλλά στην αμέσως επόμενη κατοχή ο Ντιαλό σκόραρε έμμεσο τετράποντο για το 52-45 (33′). Ο Ολυμπιακός δεν ήθελε να εγκαταλείψει, αναζητούσε ένα δίλεπτο καλού μπάσκετ ώστε να προσθέσει πίεση στους Μονεγάσκους.

Ο Μπλακ με φόλοου έφερε τη διαφορά στο όριο (52-51, 35′), όμως στο 38′ η Μονακό βρήκε τρίποντα από τους Ντιαλό και Μακαντού μετατρέποντας το σκορ σε 59-53. Ο Πίτερς και ο ΜακΚίσικ όμως απάντησαν με τον ίδιο τρόπο.

Πίτερς και Σλούκας αστόχησαν στις προσπάθειές τους, ο Τζέιμς, όχι και μετά από 1/2 βολές των Ντιαλό και Σλούκα η Μονακό επικράτησε με 64-60.