Ποδόσφαιρο

Επιβλητική νίκη του Αστέρα Τρίπολης κόντρα στη Λαμία (3-0)

Ένα άνετο απόγευμα είχε ο Αστέρας Τρίπολης μέσα στην έδρα του. Η Λαμία αποδείχθηκε πολύ «αδύναμη» και ηττήθηκε με 3-0, σε ματς για την 16η αγωνιστική στη Super League.

Ο Αστέρας Τρίπολης επέστρεψε έτσι στις νίκες μετά από δυο αγωνιστικές κι έφτασε τους 17 βαθμούς.

Απ’ την άλλη, η Λαμία παρέμεινε στους 8 βαθμούς και στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο Αστέρας Τρίπολης είχε το… πάνω χέρι, πίεσε την άμυνα της Λαμίας, έχασε ευκαιρίες κι άνοιξε τελικά το σκορ στο 18′.

Μετά από σέντρα του Άλβαρες, ο Μπαράλες. έπιασε την κεφαλιά-ψαράκι, ο Γκαραβέλης έδιωξε, αλλά ο Μουνάφο πήρε το ριμπάουντ κι έκανε το 1-0.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, ο Αστέρας Τρίπολης… καθάρισε το ματς, αφού η Λαμία δέχθηκε άλλα δυο γκολ.

Στο 24′ ο Αντέτζο -στην προσπάθεια του να διώξει μια σέντρα- έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0. Επτά λεπτά μετά, ο Κρέσπι έκανε από κοντά το 3-0.

Η Λαμία προσπάθησα να βγάλει αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Αστέρας Τρίπολης δεν έχασε τον έλεγχο του αγώνα και είχε πολύ καλή στιγμή να πετύχει κι άλλο γκολ στο 73′ με τον Μπερτόγλιο.