Thessalia Voice
Μπάσκετ

Basket League, ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 81-73: Eκτέλεσε το πράσινο… φάντασμα ο δικέφαλος του βορρά

Έπρεπε να περάσουν 8 χρόνια για να πανηγυρίσει ο ΠΑΟΚ μια νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό για τη Basket League.

Και το έκανε μέσα σε αποθέωση από τους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο κλειστό της Πυλαίας.

Ο Τζέιλεν Χαντς έμοιαζε ασταμάτητος απέναντι στους «πράσινους» και ήταν εκείνος που έδωσε τη μεγάλη ώθηση μέχρι την τελική επικράτηση. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε 28 λεπτά είχε 27 πόντους με 3/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 λάθη.

Το ματς
Ο Παναθηναϊκός ήταν βιαστικός, άστοχος και με πολλά λάθη στο ξεκίνημα του αγώνα, κάτι που οι παίκτες του ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκαν στο πρώτο τετράλεπτο και βρέθηκαν να προηγούνται με 7-2 και 10-5 στο 5′.

Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι εκείνο το διάστημα οι δύο ομάδες είχαν από 1/3 σουτ η καθεμία, δείγμα και της εικόνας του ματς στο παρκέ. Έκτοτε ωστόσο το σκηνικό άρχισε να αλλάζει.

Με επιμέρους 13-3 οι «πράσινοι» γύρισαν στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 13-18 στο πρώτο δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα είχαν μετρήσει 6/10 δίποντα και 2/5 τρίποντα, ενώ αντίστοιχα ο ΠΑΟΚ είχε 3/9 δίποντα και 2/8 σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα.

Βέβαια ο Τζέιλεν Χαντς είχε πάρει «φωτιά» από την περιφέρεια και κρατούσε τον ΠΑΟΚ μέσα στο ματς (26-28 στο 15′). Όμως οι Παπαγιάννης και Μπέικον είχαν τις «απαντήσεις» στον Αμερικανό γκαρντ και βοήθησαν το «τριφύλλι» να πραγματοποιήσει επιμέρους 12-5 για το +9 στο ματς (31-40), μια διαφορά που ήταν και η μεγαλύτερη στο πρώτο ημίχρονο.

Όμως και πάλι ο Χαντς δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και δεν είχε καμία… διάθεση να χάσει η ομάδα του την επαφή με το σκορ. Με ένα γρήγορο 7-0 ο ΠΑΟΚ πλησίασε στην μία κατοχή και έκλεισε το ημίχρονο στο 38-40.

Οι γηπεδούχοι με έναν ασταμάτητο Χαντς (14π., 4/5τρ.) είχαν κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα με 8/18 δίποντα, 7/16 τρίποντα, 1/3 βολές, 13-7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 τάπα και 9 λάθη. Αντίστοιχα ο Παναθηναϊκός είχε 10/18 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 5/8 βολές, 14-1 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 τάπες και 6 λάθη.

Η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου καθώς ολοκλήρωσε σερί 12-0 με το οποίο πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με 43-40 στο 21′. Ο «δικέφαλος» δεν σταμάτησε να «βομβαρδίζει» έξω από την περίμετρο και μπαίνοντας και ο Τσιακμάς στην εξίσωση, πήρε διαφορά 8 πόντων (56-48).

Η «πράσινη» απάντηση ήρθε δια χειρός των Πονίτκα και Μπέικον οι οποίοι έφεραν την ομάδα τους σε απόσταση ενός καλαθιού (58-56) για να κλείσει η 3η περίοδο με το σκορ στο 61-61 ύστερα από τρίποντο του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να πάρει «μομέντουμ» από τα μακρινά σουτ. Ουσιαστικά το ματς πήγαινε «μία μου και μία σου» (64-66 ο Παναθηναϊκός στο 33′, 69-66 ο ΠΑΟΚ στο 35′).

Ο Χαντς συνέχισε να ήταν η απειλή για το «πράσινο» καλάθι στέλνοντας τον δείκτη του σκορ ξανά στο +6 για την ομάδα του (72-66) με λιγότερα από πέντε λεπτά να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Ο Μπέικον με τρίποντο μείωσε σε 72-69 αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ είχε τις «απαντήσεις» οι οποίες ξεκινούσαν από την καλή άμυνα και τα λάθη των φιλοξενούμενων.

Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στο +7 για τον «δικέφαλο» (76-69) οι οποίοι έλεγχαν απόλυτα το ματς μέχρι που έφτασαν στην τελική επικράτηση με 81-73.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 38-40, 61-61, 81-73.