Ποδόσφαιρο

Ανώτεροι οι Πειραιώτες αλλά ισόπαλο το ντέρμπι αιωνίων – Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 0-0

Ντέρμπι με τα… όλα του το σημερινό ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» παρά το 0-0, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση να πιέσει ψηλά, «χτυπώντας» τον αντίπαλό του από τα δεξιά, και κάπως έτσι προέκυψε και η πρώτη φάση του ντέρμπι, μόλις στο 4’. Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε να κρατήσει πολύ ώρα και να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα και, ως εκ τούτου, να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ, στο ξεκίνημα του αγώνα. Την πρώτη φορά που οι παίκτες του το κατάφεραν δε, στο 13ο λεπτό, κατέγραψαν και ευκαιρία: μετά την συνεργασία Κουρμπέλη-Χουάνκαρ και την μπαλιά «τρύπα» του Μαντσίνι για τον Παλάσιος στο χώρο, ο τελευταίος πάτησε περιοχή από δεξιά, σούταρε διαγώνια, αλλά αστόχησε…

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση, αντιδρώντας σωστά στην ένταση και την επιθετικότητα των «ερυθρόλευκων», με καλές τοποθετήσεις και ανεβάζοντας τις γραμμές τους. Για να φτάσουν στο ημίωρο να έχουν κατοχή μπάλας 66% έναντι 34%. Ακόμα κι έτσι, ήταν ο Ολυμπιακός εκείνος που είχε… από το πουθενά την μεγαλύτερη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, στο 34ο λεπτό.

Όταν από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Χουάνκαρ έχασε την κεφαλιά από τον Εμβιλά, η μπάλα πέρασε από… όλους, έφτασε τον αμαρκάριστο Κανός, αλλά εκείνος πλάσαρε άστοχα λίγο μέσα από το ύψος του πέναλτι, με τον Μπρινιόλι να έχει πέσει στην αντίθετη γωνία!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο πιο δυνατά, εκμεταλλευόμενος την παθητική προσέγγιση του αντιπάλου του. Κάπως έτσι, ήταν εκείνος που είχε και δύο καλές στιγμές νωρίς, μέσα σε διάστημα δύο λεπτών. Με το φαλτσαριστό σουτ του Κανός έξω από την περιοχή, να περνάει άουτ στο 50’. Ενώ ο Ισπανός ήταν εκείνος που έκλεψε τη μπάλα από τον Βαγιαννίδη έξω από την περιοχή, επιτέθηκε κατά μέτωπο, αλλά το σουτ του κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, στο 52’!

Οι «πράσινοι» ωστόσο συνέχισαν να δυσκολεύονται να γίνουν απειλητικοί, παρά την καλή παρουσία του Σπόραρ, αφού δεν μπορούσαν να προωθήσουν την μπάλα. Αντιθέτως, οι Πειραιώτες είχαν μια ακόμα πολύ καλή στιγμή, την οποία σπατάλησαν, στο 68’, καθώς ο Φορτούνης «έσκαψε» στον Ροντινέι που μπήκε από δεξιά πλάσαρε τον εξερχόμενο Μπρινιόλι, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Πρώτος ο Ολυμπιακός, με τον Μασούρα να συνεργάζεται ωραία με τον Φορτούνη, αλλά να πλασάρει άστοχα στο 74ο λεπτό, ενώ ο Μπρινόλι απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ την κεφαλιά του Παπασταθόπουλου, μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη στο επόμενο λεπτό! Για να «απαντήσει» ο Παναθηναϊκός, πρώτα στο 76’ όταν σε μια γρήγορη αντεπίθεση με πολλούς παίκτες του, ο Τσέριν επέλεξε να σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά αστόχησε.

Αλλά και στο 79’, καθώς ο Σπόραρ πήρε τη μπάλα από τον Παλάσιος με ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή και σούταρε απέναντι από τον Πασχαλάκη, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ! Ο Χουάνγκ «έσκαψε» στην περιοχή για τον Ελ Αραμπί ο οποίος με εναέριο πλασέ προσπάθησε να πετύχει το 1-0, αλλά ο Μπρινιόλι μπλόκαρε στο 86ο λεπτό. Για να φτάσουμε στην φάση του 89’, όταν ο Βρουσάι με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ, αλλά με την χρήση VAR το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ του Ελ Αραμπί που επηρέασε την φάση στο ξεκίνημα της…

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-0 (Cosmote Sport 1)

Κίτρινες κάρτες: Χουάνγκ, Παπασταθόπουλος, Βρουσάι – Μπρινιόλι, Ρούμπεν, Πούχατς

Κόκκινες κάρτες: 90’+9 Παπασταθόπουλος

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ (81′ Ραμόν), Χουάνγκ, Εμβιλά, Φορτούνης (81′ Βαλμπουενά), Μπιέλ (68′ Μασούρας), Κανός (88′ Βρουσάι), Μπακαμπού (68′ Ελ Αραμπί).

Στον πάγκο: Τζολάκης, Ντόη, Σαμασέκου, Κασάμι.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (61′ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ (73′ Πούχατς), Κουρμπέλης (73′ Τσέριν), Ρούμπεν, Μπερνάρ (88′ Τσόκαϊ), Παλάσιος, Μαντσίνι, Ιωαννίδης (60′ Σπόραρ).

Στον πάγκο: Λοντίγκιν, Κλεϊνχέισλερ, Σάντσες, Μάγκνουσον.

Διαιτητής: Ζοάο Πινέιρο Βοηθοί: Μπρούνο Ζεσούς, Λουτσιάνο Μάια Τέταρτος: Περράκης VAR: Φάμπιο Μέλο AVAR: Μεϊντανάς