Thessalia Voice
Ποδόσφαιρο

Αγχωτικό 0-1 μέσα στον Βόλο με Μπράντον Τόμας και πιο κοντά στην κορυφή ο ΠΑΟΚ!

Παρά το γεγονός ότι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έβαλε ένα πολύ ωραίο γκολ και δημιούργησε προϋποθέσεις και για δεύτερο, ο ΠΑΟΚ νίκησε τελικά με το αγχωτικό 0-1 μέσα στον Βόλο την τοπική ομάδα, που έπαιξε με αντεπιθέσεις και προς το τέλος, προσπάθησε να κάνει τη “ζημιά” με τον Οζέγκοβιτς, χωρίς να τα καταφέρει.

Αφού πέρασαν τα πρώτα 15 αναγνωριστικά λεπτά, ο ΠΑΟΚ έγινε απόλυτος κυρίαρχος μέσα στον αγωνιστικό χώρο του Πανθεσσαλικού, έχασε φοβερές ευκαιρίες με τον Κωνσταντέλια, που δεν χάνονται και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, με ένα γκολ-μαγεία, που όσο και εάν το περιγράψεις στο χαρτί, εάν δεν το δεις, δεν θα το “χορτάσεις”.

Ο Αουγκούστο έκανε την καταπληκτική κάθετη πάσα στον Νάρεϊ, αυτός με νέα ασίστ (7η στο πρωτάθλημα) γύρισε προς τον Μπράντον Τόμας, ο οποίος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βόλου για το 0-1.

Ήταν το επιστέγασμα της πολύ μεγάλης επιθετικότητας του Δικεφάλου του Βορρά, αλλά το ερώτημα τίθεται προς τον Κωνσταντέλια: Πώς τα έχασες αυτά τα γκολ ρε μικρέ;

Ειδικά, αυτό στο 24′ από γύρισμα του Ζίφκοβιτς ήταν τεράστια έκπληξη, γιατί ήταν μόνος του στο ύψος του πέναλτι και με άδεια σχεδόν εστία, έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά, άουτ!

Ευτυχώς για τον ΠΑΟΚ, όλη η ομάδα δούλευε σωστά από πίσω, αλλά κυρίως από τα πλάγια, όπου οι Νάρεϊ, Ζίφκοβιτς είχαν φοβερά κέφια και κάθε επιθετική τους ενέργεια, “μύριζε” γκολ.

Φαινόταν πλέον, ότι ο Δικέφαλος του Βορρά ανέβαζε συνεχώς στροφές και ήταν απειλητικός σε κάθε επιθετική του προσπάθεια, αλλά το δεύτερο γκολ δεν ήρθε, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, παρά τις 7 τελικές που δημιούργησε και τα 10 κερδισμένα κόρνερ στα πρώτα 45 λεπτά.

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, περιμέναμε μια πιο εντυπωσιακή “είσοδο” του ΠΑΟΚ, αλλά στα πρώτα 20 λεπτά υπήρχε μια μαλθακότητα, που ανάγκασε τον Λουτσέσκου να κάνει δυο αλλαγές μαζί, θέλοντας να δώσει μεγαλύτερη επιθετικότητα στην ομάδα του: Έβαλε Ολιβέιρα αντί Μπράντον και Τάισον αντί Κωνσταντέλια.

Το αγωνιστικό ράθυμο στιλ του Δικεφάλου “ξυπνούσε μνήμες” αγώνων με ομάδες μικρότερης εμβέλειας, αλλά ευτυχώς ο Βόλος έχασε την ευκαιρία με τον Οζέγκοβιτς (68΄) και στη συνέχεια, ο Δικέφαλος με τον Ελ Καντουρί και τον Τάισον έδειξε να “ξυπνάει” καπως επιθετικά, χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει ένα δεύτερο γκολ και έτσι έφυγε με 0-1 από τον Βόλο, με άγχος και ανησυχία προς το τέλος του αγώνα, κάθε φορά που έφευτγε σε κάποια αντεπίθεση ο Οζέγκοβιτς, τον οποίο κρατούσε καλά ο Κουλιεράκης.

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας) Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης), Χριστοδούλου (Ημαθίας) VAR: Τζοβάρας (Φθιώτιδας) AVAR: Μωϋσιάδης (Ηπείρου) 4ος: Πολυχρόνης (Πιερίας).

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Σι, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Τσοκάνης, Λούνα, Ντέλετιτς, Τσιρίνος (80′ Τάχατος), Πιρές, Οζέγκοβιτς.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ράφα Σοάρες, Κάργας, Κουλιεράκης, Σβαμπ (75′ Ντάντας), Ντάγκλας Αουγκούστο, Νάρεϊ (75′ Ελ Καντουρί), Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (65′ Τάισον), Μπράντον Τόμας (65′ Ολιβέιρα).